Nikoho nenutíme, aby se vzdal svého pečlivě střiženého trávníku úplně. Stačí, když na květinovou louku vyčleníme jenom kousek místa. Nám ubyde práce a starosti s pravidelným sečením a užitečný hmyz u nás najde dostatek potravy. Bude se k nám pravidelně vracet, pokud se na naší květnaté louce úplně nezabydlí, a pomůže nám například s opylováním ovocných stromů. Dáme se tedy do práce?
Několik základních rad a tipů pro úspěšné zakládání a pěstování květnatých luk
- Louku zakládáme do čisté půdy. Semena přírodních lučních rostlin nelze přisévat do založeného trávníku!
- Osiva pravých květnatých luk nemícháme s běžným travním a jetelotravním osivem.
- Půdu pro výsev louky připravíme jako při zakládání pícninářských porostů na poli nebo trávníku na zahradě, ale nehnojíme a nepoužíváme herbicidy.
- Výsevek semen květnaté louky je 1–2 g na m2 při ručním setí, na poli je možné vysévat sečkou. Hloubka setí je velmi malá – do 0,5 cm, aby měla malá semínka energii vyklíčit. Louka se nezalévá. Semena klíčí postupně během několika týdnů.
- Nejvhodnější termín výsevu je jaro a podzim, ale vysévat je možné po celý rok.
- Louku sekáme běžnou travní sekačkou nebo kosou 4–5 cm i více nad povrchem půdy.
- První rok po výsevu rostou hlavně kořínky lučních rostlin a nad zemí plevel – sekáme při výšce porostu asi 20 cm, aby se nezadusily klíčící rostlinky.
- Druhý rok po výsevu louka kvete – sekáme 2–3x ročně pro zahuštění porostu (1. seč na konci květu kopretin). Nejvíce lučních květin kvete od května do poloviny srpna.
- V dalších letech sekáme 1–3x ročně. Žádná další péče o louku není potřeba.
Zastoupení jednotlivých druhů rostlin v květnaté louce se v průběhu času trochu proměňuje v závislosti na počasí, obhospodařování a stáří louky. Na spíše zásaditějších půdách jsou louky druhově bohaté a květnaté, na půdách kyselejších převládají trávy.