1. Dýně podporuje imunitu

Dýně obsahuje vitaminy B, C, E, K, kyselinu listovou, z minerálů železo, hořčík, sodík, zinek, draslík, sodík. V porovnání s jinými druhy zeleniny obsahuje dýně více betakarotenu, který se v těle přeměňuje na vitamin A, antioxidant, zabraňující poškozování buněk škodlivými volnými radikály. Díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá dýně posilovat imunitní systém a chrání tělo před viry a bateriemi i před některými nádorovými onemocněními – pomáhá dlouhodobá a každodenní konzumace dýňové dužiny.

Proč jíst dýně: podporují imunitu, chrání před infarktem, usnadňují hubnutí
Proč jíst dýně: podporují imunitu, chrání před infarktem, usnadňují hubnutí
Zdroj: pixabay.com

2. Dýně proti infarktu

Dýně je zdrojem cenných nenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 6, které pomáhají snižovat vysoký krevní tlak a hladinu zlého cholesterolu, a tím i riziko vzniku infarktu a mrtvice.

3. Dýně usnadňuje hubnutí

Dýně obsahuje až 90 % vody a snadno vás zasytí; ve 100 gramech je pouhých 30 kalorií, takže je ideálním pomocníkem při redukci hmotnosti. Dýně  pomáhá pročišťovat organismus, takže se výborně hodí k detoxikaci. Z těla také odvádí přebytečnou vodu. Zkuste dýňovou čisticí kůru: 3 dny jezte pouze podušenou dýni a k tomu během denně vypijete 2 litry vlažné vody, po 3 dnech ještě jednou zopakujte.

4. Dýňová semínka léčí močové cesty a prostatu

Trápí vás záněty močového měchýře a ledvin nebo problémy se zvětšenou prostatou? Podpořte léčbu dýňovými semínky, které také pomáhají ženám v menopauze. Jednou za den rozžvýkejte 5 lžic dýňových semen a do dvou týdnů byste se měli cítit lépe. Dýňová semínka jsou významným zdrojem většího množství zinku, který je nepostradatelný při léčbě celé řady nemocí.

Proč jíst dýně: dýňová semínka léčí močové cesty a prostatu
Proč jíst dýně: dýňová semínka léčí močové cesty a prostatu
Zdroj: istock.com

5. Dýňový olej proti kožním chorobám

Ze semen dýně Hokkaidó se zastudena lisuje olej, který dodává tělu potřebné živiny, zlepšuje kvalitu zubů a pozitivně ovlivňuje trávicí trakt, činnost srdce a ledvin. Dýňový olej pomáhá v boji s kožními onemocněními, doporučuje se při lupénce, akné a ekzémech. Zábal z dýňového oleje pomáhá poškozeným vlasům.

Proč jíst dýně: dýňový olej je skvělý proti kožním chorobám
Proč jíst dýně: dýňový olej je skvělý proti kožním chorobám
Zdroj: istock.com

6. Dýňová kosmetika věčného mládí

Dýňová dužina se uplatňuje také v anti-aging kosmetice, protože skvěle hydratuje a vyživuje, a tak pleť omlazuje a zabraňuje jejímu stárnutí. Smíchejte 1 lžíci najemno nastrouhané dýně, 1 lžíci tučného tvarohu, 1 lžičku medu a 1 lžičku čerstvě vymačkané citronové šťávy. Dýňovou masku naneste na vyčištěný obličej i dekolt a nechte 25–30 minut působit. Po uplynutí této doby opláchněte vlažnou vodou.