Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens)

Vitálka, známá také pod názvy sanvitálie či Aztécké zlato, je nízká letnička s drobnými žlutými kvítky, které na první pohled připomínají miniaturní slunečnice. Květy jsou opravdu velmi drobné, ale jejich velikost rostlina plně nahrazuje množstvím a v balkonových truhlících se tak stává naprosto nepřehlédnutelnou. Vitálka neroste příliš do výšky, spíše se rozrůstá do šířky a volně přepadá přes květináč nebo truhlík. Pěstovat ji však můžete i v zahradě, kde může vytvořit půvabný okraj trvalkového či letničkového záhonu.

Vitálka má hustě větvené, jemně plstnaté stonky a drobné vejčité listy, které vytvářejí bohaté polštáře.

Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens)
Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens)
Zdroj: istockphoto.com

4  důvody, proč je vitálka tolik oblíbená

1. Vitalita

Jak už sám název této letničky napovídá, jedná se o rostlinu velmi odolnou a vitální, která není náročná na pěstování, daří se jí na slunci i v polostínu, ke zdárnému růstu potřebuje obyčejnou, hlinito-písčitou půdu a ani na zálivku není příliš náročná. Odpustí vám jak občasné přelití, tak naopak opomenutí zálivky.

2. Samočistící květy

Rostlinku nemusíte zbavovat odkvetlých květů, ty po odkvětu rychle zasychají a na rostlině nejsou téměř vidět.

3. Dlouhé kvetení

Vitálku najdete v nabídce květinářství a zahradnictví už od začátku května a záplava žlutých květů vás neopustí až do prvních mrazíků. Pokud panuje mírná zima, dokáže vitálka překvapovat kvetením až do Vánoc.

4. Žádní škůdci a nemoci

Vitálka je věrná svému jménu i co se týká chorob, které se jí jako zázrakem vyhýbají, i když jsou okolní rostliny zasažené, a příliš v lásce ji nemají ani škůdci.

Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens)
Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens)
Zdroj: pixabay.com