Pro bohaté kvetení vistárie je důležitý výběr stanoviště, a především správný řez. Pro řez vistárií jsou určeny dva termíny. Jeden je pozdně zimní nebo předjarní, záleží na průběhu počasí a druhý termín je v období vegetace, kdy už rostlina vyhání dlouhé výhony. Pak je potřeba zkracovací řez.

Vistárie nás ohromují fialovou záplavou květů
Vistárie nás ohromují fialovou záplavou květů
Zdroj: pixabay.com

Předjarní řez

Je důležitý proto, aby vistárie nasadila bohaté květní pupeny, a provádí se tak, že se loňské, jednoleté výhony zkrátí na dvě až tři očka.

Předjarní střih vistárie
Předjarní střih vistárie
Zdroj: Prima FTV

Řez v období vegetace

Provádí se po celou dobu vegetace, tedy od května až do začátku srpna. Pak se dlouhé zelené výhony zkracují asi na šest oček. Tím podpoříme kompaktnost rostliny a ve výhonech se udrží více zásobních látek pro kvetení v příštím roce. Vyvarovat se však musíme příliš hlubokého řezu, který u teplomilných vistárií způsobuje stres a rostliny by v zimě mohly namrznout.

Vistárie potřebuje na jaře ostříhat
Vistárie potřebuje na jaře ostříhat
Zdroj: Prima FTV

Množení vistárie

Rozmnožování semeny je velmi zdlouhavé. Pokud vůbec semena vyklíčí a rostliny vyrostou, pak čekáme velmi dlouho, až mladá vistárie vykvete.

Semena vistárie
Semena vistárie
Zdroj: Prima FTV

Mnohem lepší je množení vegetativní, tedy řízky, které se odebírají na konci května až začátkem června a řežeme je na délku asi 20 cm. Asi nejjednodušším způsobem množení vistárií je tzv. hřížení. Vistárie se takto množí většinou samovolně, ale můžeme dlouhé výhony i sami zanořit do země.