Vánocům sluší noblesa: u stolu

K prostřenému stolu si sedněte bez hluku, ne těsně ke kraji. Po celou dobu jídla nechte ruce nad stolem, nebo je lehce položte na okraj – ovšem bez loktů! Hlava je volně skloněna, sousta se donášejí k ústům, nikoli naopak.  Mlaskání, srkání, ochlazování jídla foukáním, hlasité cinkání příborem o talíř, mluvení s plnými ústy a jakákoliv hlučnost jsou u prostřené tabule nepřípustné a neomluvitelné.

Vánocům sluší noblesa: příbor

Lžíce se drží palcem nahoru a polévka se nabírá směrem k sobě. Lžíce se nevkládá celá do úst, nýbrž jen její užší část, větší sousta se v polévce krájejí lžící, nikdy nožem. Lžíce se po dojedení ukládá do talíře rukojetí vpravo. Nůž a vidličku držte tak, abyste v ruce svírali horní dvě třetiny rukojeti. Uchopte je jako tužku, zápěstí by se nemělo dotýkat stolu. Nůž se nemá vzdalovat od talíře, vidlička se zvedá k ústům hřbetem nahoru, pokud jí nenabíráte sypké potraviny. Nůž nepatří nejen do polévky, ale ani do úst.

Vánocům sluší noblesa
Vánocům sluší noblesa
Zdroj: archiv redakce

Vánocům sluší noblesa: ubrousek

Látkový ubrousek si položte do klína, nikdy jej nezastrkávejte za límec nebo za pásek. Zlehka si jím otřete ústa před napitím a po jídle, zůstává však na klíně při všech chodech včetně zákusku. Po jídle ho položte volně na stůl. Naopak papírový ubrousek na kolena nedávejte, po jídle ho lehce zmačkejte a odložte na talíř.

Vánocům sluší noblesa: přípitek

Slavnostní přípitek s přiťuknutím je tradice. Sklenice držte za stopku a dívejte se přítomným do očí. Ťuká se pouze s vínem a sektem, sklenku s tvrdým alkoholem, koktejlem, aperitivem nebo pivem pouze pozvedněte. Abstinenti a děti si však mohou s nealkoholickými nápoji přiťuknout.

Vánocům sluší noblesa: co na sebe

Ke svátečně prostřenému stolu přijďte čistí a upravení. Vánoce jsou tradiční rodinná záležitost, zvláště pak Štědrý večer. Jistá konzervativnost v oblékání má v tento den své opodstatnění. Tím, že si obléknete honosnější oblečení, než které nosíte běžně, dáváte najevo, že vám na této chvíli, a především lidech kolem stolu opravdu záleží.