Když se okno zavírá samo

Stává se vám, že se okno po otevření samo od sebe zavře, i když venku vůbec nefouká vítr? Tak naštěstí nemusíte hned nepanikařit! Při samovolném zavírání a otevírání oken nemusí být na vině špatná montáž, která by vyžadovala okno znovu přemontovat. Ve většině případů jde pouze o svěšení oken, ke kterému často dochází v důsledku toho, že novostavby ještě po nějaký čas pracují a tzv. si sedají. Svěšené okno přitom můžete snadno opravit sami s pomocí imbusového klíče o velikosti 4!

Svěšené okno, které dře ve spodní části

Seřízení okenního křídla na spodním pantu
Seřízení okenního křídla na spodním pantu
Zdroj: archiv DAFE-PLAST

Pokud okno dře ve spodní části, je zapotřebí ho výškově seřídit směrem nahoru. Odejmete krytku spodního pantu a vsunete do něj imbusový klíč. Poté otáčením imbusového klíče ve směru hodinových ručiček křídlo zvedáte a naopak.

Svěšené okno, které dře v horní části

Pokud vám okno drhne v horní části vinou jeho zvedání, vraťte ho zpět dolů do původní polohy. V tomto případě je nutné celé seřízení provést na vrchním pantu. Opět vsunete imbusový klíč do pantu a otáčíte s ním proti směru hodinových ručiček a okno sunete dolů. 

Seřízení svěšeného okna na horním pantu
Seřízení svěšeného okna na horním pantu
Zdroj: archiv DAFE-PLAST

Když okno netěsní

Pociťujete v zimě v těsné blízkosti oken nepříjemný chlad? Tak to je velmi pravděpodobné, že vaše okna špatně těsní a jejich křídla nedoléhají k rámu. Naštěstí i v tomto případě můžete problém rychle a jednoduše sami vyřešit – maximální těsnosti oken dosáhneme seřízením uzavíracích bodů, které jsou umístěné po celém obvodu okenního křídla! Zvýšení přítlaku křídla docílíte pootočením uzavíracího bodu směrem k těsnicí gumě. Pokud budete otáčet uzavíracím bodem od těsnící gumy, přítlak okenního křídla snížíte.

Seřízení těsnosti křídla uzavíracím bodem
Seřízení těsnosti křídla uzavíracím bodem
Zdroj: archiv DAFE-PLAST