Základem je zdravá a silná rostlina, která dobře přežije zimu, což může být v našich podmínkách, v běžných vytápěných bytech, kde se různí škůdci a nemoci rychle množí, problémem. Pokojové rostliny lze rozdělit na dvě základní skupiny. Jednak jsou to rostliny, které pocházejí ze subtropické oblasti, například u Středozemního moře, ty se u nás pěstují asi nejčastěji. Tyto rostliny potřebují během zimy, kdy je u nás krátký den a chladno, teplotu asi 12 až 15 °C a přiměřeně malou zálivku. Druhou skupinu pak tvoří rostliny původem z tropických oblastí různých kontinentů, které potřebují teplo i v zimním období. Osvědčilo se, přisvítit jim LEDkovou žárovkou. Používáme teplou LEDku o síle 10 až 15 W, kterou nastavíme tak, aby svítila zhruba od 16 do 21 hodin.

Jakým způsobem se škůdci k rostlině umístěné v bytě dostanou

Škůdce si buď přineseme ze zahrádky při letnění, ale častější je případ, kdy si je koupíme i s rostlinou. Pokud máme nějakou zvlášť pěknou sbírku rostlin nebo zařízenou zimní zahradu, je vhodné dát novou rostlinu do jakési karantény a dobře ji prohlédnout. Teprve až si budeme jistí, že je rostlina zdravá, přiřadit ji k ostatním.

Nejčastěji vyskytující se škůdci mohou napadnout víceméně jakoukoli rostlinu, většinou však platí, že na jemnějších listech se vyskytují svilušky, na listech tužších a voskovitých můžeme najít poškození od třásněnek a u orchidejí červce. Nepříznivými zimními podmínkami oslabené rostliny jim pak snadněji a rychleji podléhají.

Svilušky

Svilušky jsou velmi malí oranžoví pavoučci o velikosti asi půl milimetru, které rostlině vysávají šťávu. Napadení rostliny sviluškou je provázeno drobnými světlými skvrnkami na listech, případně jemnými pavučinkami na jejich spodní straně. Listy nabývají bronzového zbarvení, zasychají a předčasně odumírají, rostlina je slabá a nevyvíjí se. Svilušky jsou tak drobné, že je řada lidí jen stěží zahlédne okem, a je nutno si vzít lupu.

Svilušky
Svilušky
Zdroj: Prima FTV

Třásněnky

Ani třásněnku moc nevidíme, u té je ovšem problém v tom, že se na rozdíl od svilušky hodně pohybuje. Napadená rostlina, na které se třásněnka vyskytuje, vykazuje naprosto typické příznaky: způsobuje sání až požerky na listech rostlin, které jsou pak znetvořené.

Třásněnky
Třásněnky
Zdroj: Prima FTV

Červci

Červci, jsou pak asi vůbec to nejnebezpečnější, co můžeme na pokojových rostlinách najít. Vytvářejí na rostlině takové bělavé chuchvalce, kde je několik jedinců, kteří sají a velmi intenzivně poškozují rostlinu. Pokud se červec namnoží a vytvoří kolonie, je velice těžké se ho zbavit a vyžaduje to pravidelné opakování postřiků a důslednou kontrolu rostlin po dobu několika měsíců. Jinak nemáme jistotu, že se výskyt z nakladených vajíček neobnoví. Nejvíce se osvědčilo používání olejů. Například používat postřik řepkovým olejem škůdce v podstatě zadusí. Zásadou ovšem je, že tím postřikem musí být rostlina ošetřená celá, to znamená důkladně, a i ze spodní strany listů!

Červci
Červci
Zdroj: Prima FTV