Lupenitky neboli strašilky patří mezi tropický hmyz a mají svůj domov v Indii, Číně a pokračuje to dále přes Malajsii až na Nový Zéland, u nás by jim ve volné přírodě byla poněkud zima. Jejich chov pro zábavu v domácích podmínkách však není vůbec ničím neobvyklým. Je totiž velice nenáročný a vyžaduje jen zvolit vhodný druh insektária, dostatek vlhkosti a potravy. Dospělý jedinec dosahuje zhruba velikosti dlaně, tedy 11 až 13 centimetrů, takže musíme počítat s tím, že při svlékání musí mít pod sebou prostor nejméně dvou svých tělíček. Z toho také budeme vycházet při pořizování vhodného terária. To by mělo mít zhruba třicet až čtyřicet centimetrů na výšku, šířka není podstatná. Najdou se ovšem i daleko menší druhy, nebo naopak druhy dorůstající až 25 centimetrů. Malé tvory můžeme umístit do zavařovačky, na dno složíme papírovou kuchyňskou utěrku nebo nějakou savou látku a pečlivě namočíme stěny a dno. Dovnitř do sklenice vložíme list ostružiníků, který zapíchneme do navlhčené houbičky, aby vydržel déle svěží, a vytvoříme tak pro strašilky příjemné prostředí. Otvor sklenice přikryjeme prodyšnou látkou a zagumičkujeme.

Strašilky
Strašilky
Zdroj: istockphoto.com

Čím krmit strašilky

Strašilky jsou výlučně býložravý hmyz, ovšem s jejich potravou to není úplně jednoduché, neboť tropické rostliny, kterými se ve volné přírodě živí, jsou u nás samozřejmě nedostupné. Musíme dávat pozor na to, čím je krmíme, abychom to měli k dispozici po celý rok, což je z u nás rostoucí zeleně jen ostružiník. Ony jsou sice schopné pozřít i jakoukoli jinou stravu, ale nemají rády, když se jim to v průběhu života mění. Dále jim musíme zajistit dostatečnou vlhkost, kterou dodáváme pomocí rozprašovače. Musíme jim dopřát každodenní rosení, protože obzvláště malí tvorečkové ještě neumějí čerpat vlhkost z potravy, a tak si ji musí brát z listů a ze stěn. Dále potřebují také dostatečné teplo.

Strašilky
Strašilky
Zdroj: istockphoto.com

Rozmnožování strašilek

Strašilky jsou typ hmyzu, který nepotřebuje k rozmnožování partnera. Samička sama klade malinkatá vajíčka, ze kterých se vylíhne rovnou čilý jedinec. Při zajištění optimálních podmínek žije strašilka asi 12 až 14 měsíců a za tuto dobu se v průměru šestkrát svléká a při každém tomto svléknutí dost výrazně změní svou velikost.