Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je jednoletá bylina dosahující výšky až 50 cm. Na vzpřímené a bohatě větvené lodyze vyrůstají silně aromatické květy s bílými okvětními lístky a žlutým středem. Kvete od jara až do podzimu. S heřmánkem pravým se u nás setkáte celkem často. Vyskytuje se zejména v teplejších oblastech podél cest, v obilných polích a na loukách. Původně rostl pouze v oblasti jižní a jihovýchodní Evropy. Do střední Evropy se dostal nejspíš jako plevel s dovozem obilí. Ve středověku se mu přisuzovala kouzelná moc. Pomáhal odhalovat čarodějnice, vzbuzoval lásku druhého pohlaví a dokonce umožňoval věštit budoucnost. Rozemleté lístky chránily před uštknutím jedovatými hady. 

Sbírání, sušení, skladování

Heřmánek se sbírá v době plného květu, optimálně dopoledne kolem desáté hodiny od května do září. Vybírejte si jen nepřezrálé květy – okvětní lístky nesmí být svěšené k zemi. Květy i s kouskem stopky dlouhé do 2 cm opatrně ustřihněte. Heřmánek pravý rozeznáte od heřmánku římského tak, že rozříznete podélně žlutý střed květu, který by měl být dutý. Květy se při sběru nesmí nepomačkat.

Starý dobrý heřmánek pravý  2
Starý dobrý heřmánek pravý 2
Zdroj: istock.com

Heřmánkové květy sušte rozprostřené v tmavé, dobře větrané místnosti v tenkých vrstvách do 2 cm na hustých sítech či na lískách. Nevhodné je ho sušit pomalu, protože tak ztrácí účinné látky i barvu. Vhodné není ani sušení na slunci. Můžete ho sušit teplem umělým při teplotě do 40 °C. Květy při sušení zbytečně neobracejte, jelikož se heřmánek lehce drolí a rozpadá a pak ztrácí kvalitu.

Starý dobrý heřmánek pravý  3
Starý dobrý heřmánek pravý 3
Zdroj: istock.com

Usušený heřmánek skladujte ve skleněných nádobách s uzavíratelným víčkem, aby bylina nenavlhla.

Proč a jak heřmánek pravý pomáhá

Heřmánek pravý obsahuje kromě temně modré silice, jejíž hlavní složkou je chamazulen, další účinné látky, jako je bisabolol, flavonoidy, kumariny, terpeny, hořčiny, rutin a další látky. V podstatě se dá říci, že neexistuje oblast lidové medicíny, kde by heřmánek nemohl více či méně pomoci. Má uklidňující a hojivé účinky. Je účinný při revmatických onemocněních, žaludečních a střevních kolikách jako spasmolytikum (látka uvolňující křeče hladkého svalstva), působí protizanětlivě, zabraňuje množení choroboplodných zárodků.

Starý dobrý heřmánek pravý  4
Starý dobrý heřmánek pravý 4
Zdroj: archiv redakce

Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 lžičku sušených heřmánkových květů zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte 15 minut vyluhovat a poté sceďte. Heřmánkový čaj se pije teplý, třikrát denně po jídle. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Zevně se používá jako kloktadlo při zánětu horních cest dýchacích a bolestech zubů, jako oční kapky při zánětu spojivek, jako obklady při kožních onemocněních, při hemeroidech a zánětu prsní žlázy, jako koupel při nadměrném pocení nohou nebo jako inhalace při rýmě. Heřmánek se využívá v kosmetice, masti s chamazulénem urychlují hojení a zamezují tvorbu jizev, koupele se užívají při ošetření vlasové pokožky a zesvětlení vlasů, extrakty z heřmánku bývají v pleťových maskách nebo ústních vodách.

Prima tip: Heřmánková mast

Starý dobrý heřmánek pravý  5
Starý dobrý heřmánek pravý 5
Zdroj: istock.com

Dvě vrchovaté hrsti čertvých heřmánkových květů vsypte do 250 g rozpuštěného vepřového sádla nesoleného, nechte vzkypět a odstavte. Druhý den směs mírně prohřejte a vylisujte přes lněný ubrousek (látku dejte na síto a protlačte). Nakonec mast promíchejte s trochou včelího vosku a přelijte do čisté nádoby.