Za kapající vodovodní baterií stojí ve velké většině případů vadná kartuš, která má za úkol nejen správně těsnit, ale také dodávat požadovanou teplotu vody. Společně s perlátorem a přepínačem se jedná o nejvíce namáhanou část baterie a má na správný chod celého systému zásadní vliv. Pokud je dodávaná voda čistá, bez příměsí či pevných částic, fungují kartuše bez problémů. Příčiny jejich poškození můžeme hledat buď v kolísání tlaku vody (ideální tlak ve vodovodní síti je do 5 barů), nebo v přítomnosti drobných nečistot, které se dostanou do těla baterie vodou.

Co budeme potřebovat

  • novou kartuš
  • nůž s tenkou hranou (nařezávací nožík)
  • imbusový klíč
  • siko kleště
  • hadr

Jak na to

1. krok

Nejdříve velmi opatrně sejmeme záslepku otvoru, která nám při běžném používání vodovodní baterie slouží jako indikátor teploty vody. Nejlepší je k tomu využít předmět s tenkou hranou, např. zařezávací nožík, díky němuž nejen snadno odloupneme záslepku, ale navíc minimalizujeme možné poškození nerezového povrchu baterie.

Oprava baterie 1
Oprava baterie 1
Zdroj: Radko Voleman

2. krok

Po sejmutí záslepky uvolníme imbusovým klíčem šroub držící páku. Děláme to jemně, bez použití hrubé síly, abychom nepoškodili baterii.

Oprava baterie 2
Oprava baterie 2
Zdroj: Radko Voleman

3. krok

Nyní nám již nic nebrání v odebrání nerezové krytky kartuše, která je buď na závit, nebo volně nasazená.

Oprava baterie 3
Oprava baterie 3
Zdroj: Radko Voleman

4. krok

Následně uvolníme matici držící kartuši v těle baterie. Sejmeme matici a vyndáme kartuši z těla baterie. Jsou-li zde nečistoty, důkladně je odstraníme. Pak poškozenou kartuš vyměníme za novou.

Oprava baterie 4
Oprava baterie 4
Zdroj: Radko Voleman

5. krok

Velmi dobrý pozor si musíme dát na polohu výstupků na kartuši, které musí přesně zapadnout do vystřeďovacích otvorů v těle baterie. Přitažením totiž dojde k poškození dosedací plochy na kartuši a baterie nebude fungovat.

Oprava baterie 5
Oprava baterie 5
Zdroj: Radko Voleman

6. krok

Opatrně nasadíme páku na hrot kartuše. Musí jít lehce, v případě obtížnosti prohlédneme, zda se tady ještě nenacházejí nějaké nečistoty.

Oprava baterie 6
Oprava baterie 6
Zdroj: Radko Voleman

7. krok

S citem dotáhneme páku imbusovým klíčem. Pokud nedostatečně dotáhneme páku, bude nám při dalším provozu vypadávat. Po nasazení všech jednotlivých částí na baterii opět umístíme záslepku otvoru a vyzkoušíme funkčnost baterie.

Oprava baterie 7
Oprava baterie 7
Zdroj: Radko Voleman

Prima tip

Vhodnou volbou jsou baterie s kartuší s omezovačem průtoku, kterými můžete snížit spotřebu vody u umyvadlových baterií až o polovinu. Ušetříte tím nejen vodu, ale také peněženku a životní prostředí. Prostřednictvím kvalitní umyvadlové baterie rovněž můžete předejít případnému opaření horkou vodou, zejména u dětí. Termostatické baterie mají pojistku a kvalitní pákové baterie umožňují na kartuši nastavit maximální teplotu vody. Nikdy tedy nejde pustit pouze teplou vodu, ale vždy alespoň v minimálním množství i vodu studenou.