Již dávno neplatí, že růže se mohou sázet pouze na jaře nebo na podzim. Během sezony jsou k dostání vzrostlé růžové keře ve větších kontejnerech. Má to jednu zásadní výhodu – zpravidla jsou takové růže s poupaty a květy, a lze si proto rostlinu dobře prohlédnout a vybrat požadovaný tvar i barvu květu.

Jak vysazovat růže v kontejneru

1. krok: dostatečně velká jáma

Pokud sázíte růže koupené v kontejneru, před výsadbou rostlinu řádně zalijte nebo ještě lépe namočte na zhruba 3 minuty do hluboké nádoby s vodou, dokud ze substrátu vycházejí bublinky vzduchu. Jámu vyhlouběte asi dvakrát širší a hlubší, než je velikost kořenového balu.

Růže z květináče: dostatečně velká jáma
Růže z květináče: dostatečně velká jáma
Zdroj: istockphoto.com

2. krok: přidejte novou zeminu

Na dno dejte novou zeminu a zkontrolujte, zda je místo štěpování dostatečně hluboko.

Růže z květináče: přidejte novou zeminu
Růže z květináče: přidejte novou zeminu
Zdroj: istockphoto.com

3. krok: vysaďte růži

Při zahrnování substrátu můžete postupně okolí rostliny prolévat vodou a na závěr vytvořte kolem rostliny menší hráz, která zabrání unikání vody při zalévání. Závlaha je důležitá především v prvních týdnech po vysazení.

Růže z květináče: vysaďte růži
Růže z květináče: vysaďte růži
Zdroj: istockphoto.com

Co znamená zkratka ADR u růží?

Na etiketě u nově koupené růže byste měli vyčíst nejen to, jak se růže jmenuje a jestli patří mezi keřové, popínavé či třeba polyantky, ale bývá připojena i zkratka ADR. Tato zkratka pochází z německých slov (Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung) a zjednodušeně řečeno je potvrzením či certifikátem o výborném zdravotním stavu růže, tedy o její vysoké odolnosti vůči houbovým nemocem. Tuto známku uděluje pracovní skupina, která sleduje testované růže na několika místech a vyhodnocuje jejich zdravotní stav při pěstování bez použití fungicidů. Růže označené zkratkou ADR by tedy neměly být náchylné k onemocnění padlím ani černou skvrnitostí a vyznačují se výborným zdravotním stavem a vysokou vitalitou. Vzhledem k tomu, že i odolnost vůči nemocem se neustále vyvíjí, může se stát, že „titul“ ADR bude růži odebrán, a to v případě, že rostlina odolnost ztratí a houbové choroby se u ní projeví.

Kupujte jen kvalitní a certifikované růže
Kupujte jen kvalitní a certifikované růže
Zdroj: istockphoto.com