Co budete potřebovat

  • smetáček
  • přípravek na odmaštění
  • lepicí pásku
  • zakrývací fólii nebo karton
  • antikorozní přípravek
  • štětec zárohák
  • zaoblený váleček
  • vrchní barvu na topení

Jak budete postupovat

1. krok

Před natíráním je potřeba připravit povrch radiátoru. Nesoudržné a nepřilnavé nátěry i zkorodovaná místa zbruste ocelovým kartáčem nebo brusnou houbičkou. Pokud byste se rozhodli topení natírat až v době sezony, nezapomeňte ho před započetím renovace vypnout a nechat zcela vychladnout. Zbroušené topení poté očistěte od veškerých nečistot. Nejdříve ho omeťte smetáčkem, abyste ho zbavili prachu. Důležité je odstranit z topení i mastnotu. K tomu dobře poslouží speciální odmašťovací přípravky. Krok důkladného čištění nezanedbejte, protože rozhoduje o tom, jak k povrchu přilne nový nátěr. Nezapomeňte ani na hůře dostupné spoje a šroubení. 

Připravte si prostor okolo topení
Připravte si prostor okolo topení
Zdroj: Balakryl

2. krok

Všechna místa, která chcete ochránit od barvy, tedy především měřáky a kohouty sloužící k ovládání teploty, přelepte lepicí páskou. K zakrytí podlahy pod a v okolí radiátoru poslouží karton nebo zakrývací fólie. Jestliže byl nátěr na vašem topení velmi degradovaný a zbrousili jste topení až „na kov“, použijte před aplikací vrchního nátěru nejprve na silně poškozená místa Balakryl Antikor. Ten připraví povrch pro lepší přilnavost vrchního nátěru, navíc je rychleschnoucí, takže neztratíte jeho aplikací mnoho času. Radiátor musí být před natíráním suchý, čistý a hladký. K aplikaci je ideální použít zaoblený váleček a zárohový štětec, který se dostane i do hůře dostupných míst. Po zaschnutí „základovky“ lehce zbruste okraje opravených míst brusným papírem, aby se nově natřený povrch vyrovnal s původním nátěrem.

Na poškozená místa patří antikorozní nátěr
Na poškozená místa patří antikorozní nátěr
Zdroj: Balakryl

3. krok

Nakonec natřete celý povrch vrchní barvou (například Balakryl Radet, která je určená přímo na teplovodní topení). Po 4–6 hodinách při teplotě 20 ºC bude nátěr zaschlý a topení budete moci ihned používat.

Nakonec aplikujte vrchní nátěr
Nakonec aplikujte vrchní nátěr
Zdroj: Balakryl

Až přijdou první podzimní dny, kdy vám k zahřátí nepostačí ani teplé ponožky ani vlněný svetr, budete mít už radiátory zrenovované a připravené k nové topné sezoně.