Jak budeme postupovat

1. krok

Jestliže platí, že pro rané výsevy do volné půdy je vhodné vybírat slunná stanoviště, pak pro letní spíše zastíněná. Druhá polovina srpna a počátek září je vhodnou dobou pro výsevy pro podzimní pěstování ředkviček. Semínka sejeme do řádků 12-15 cm od sebe a do hloubky 1-2 cm. Osivo ředkviček je poměrně velké, takže není problém zasít ho na konečnou vzdálenost 3 až 4 cm od sebe. Nemusíme je pak jednotit. Pokud je vysejeme hustěji, je nutné je na vzdálenost 3 až 4 cm vyjednotit. Pokud je porost příliš hustý, rostou ředkvičky pomaleji a mají dříve sklon k vybíhání do květu.

Ředkvičky pro podzimní chroupání  1
Zdroj: Pixabay

2. krok

Vegetační doba ředkviček je okolo 30-40 dnů. Pro plynulost sklizní je vhodné vysévat ji v týdenních intervalech. Ředkvičky musí růst rychle, pak jsou jemné a šťavnaté. Pokud rostou pomalu, mají sklon k dřevnatění. Nedostatek vláhy spolu s vysokou teplotou podporují vyšeptávání ředkviček, proto je důležité udržovat stejnoměrnou vlhkost, která vám zajistí bezvadnou vnitřní strukturu bulviček. Zaléváme je pravidelně, menšími dávkami, aby netrpěly plísněmi a podehníváním.

Ředkvičky pro podzimní chroupání  2
Zdroj: SEMO

3. krok

Ředkvičku sklízíme probírkou, postupně jak dorůstá. Ředkvičky můžete sklízet až do pozdního podzimu, mladé rostliny snesou mrazy do -3 °C a starší až -6 °C.

Ředkvičky pro podzimní chroupání  3
Zdroj: Pixabay

Odrůdy pro výsevy od 15. srpna

Pro první výsevy pro podzimní sklizně je to především velmi osvědčená odrůda Tercia s tmavě červenou, kulovitou až ploše kulovitou bulvičkou střední velikosti a jemnou, bílou dužninu. Vyniká odolností k praskání a vybíhání do květu.

Osvědčená odrůda Tercia
Osvědčená odrůda Tercia
Zdroj: SEMO

Také Kvintara F1  je velmi raná univerzální ředkvička. Kulaté bulvičky jsou mohutné, tvarově i velikostně vysoce vyrovnané. Svítivě červená barva a jemná slupka je činí velmi atraktivními. Dužnina je bílá, jemná, velmi odolná k houbovatění. Odrůda je velmi odolná k praskání a vybíhání do květu.

Velmi raná odrůda Kvintara F1
Velmi raná odrůda Kvintara F1
Zdroj: SEMO

Letním vedrům odolává i tetraploidní odrůda Kvarta, ředkvička typu „Máslová obří“. Tvoří velké kulovité bulvičky s tupě špičatou bází a matně bílou barvou dužniny. Kvarta má velmi vysokou odolnost proti praskání bulviček, vybíhání do květu i  houbovatění dužniny.

Tetraploidní odrůda Kvarta
Tetraploidní odrůda Kvarta
Zdroj: SEMO

Odrůdy pro výsevy od 20. srpna

Kvinta je raná až poloraná odrůda. Větší  kulatá bulvička se svítivě červenou barvou a jemnou slupkou ji činí velmi atraktivní. Dužnina je bílá, jemná, velmi odolná k houbovatění. Je velmi odolná k praskání a vybíhání do květu.

Raná až poloraná odrůda Kvinta
Raná až poloraná odrůda Kvinta
Zdroj: SEMO

Primara F1 je to velmi raná hybridní ředkvička se středně velkými až většími bulvičkami určena pro jarní přirychlování  a polní pěstování. Vzhledem k odolnosti k vybíhání je vhodná i pro podzimní pěstování. Optimální velikost bulviček je 4-5 cm, mají velmi intenzivní tmavě červené zabarvení, vynikající vnitřní struktury. Vzhledem k její ranosti ji můžeme vysévat až do poloviny září.

Velmi raná hybridní odrůda Primara F1
Velmi raná hybridní odrůda Primara F1
Zdroj: SEMO

Odrůda Teko je  velmi raná, bulvička jasně červené barvy má jemný, nitkovitý kořen a bílou dužninu. Vyniká také odolností k vybíhání.

Velmi raná Odrůda Teko
Velmi raná Odrůda Teko
Zdroj: SEMO

Odrůda pro výsevy od 1. září

Pro zářijové, tedy nejpozdnější možné výsevy se velice osvědčila odrůda Prima. Na jaro se doporučuje k rychlení a ranému polnímu pěstování, na podzim využijeme její intenzivní růst a krátkou vegetační dobu. Má středně velké bulvičky výborné chuti a lahodnou strukturu dužiny.

Velmi raná odrůda Prima
Velmi raná odrůda Prima
Zdroj: SEMO

Prima tip: Choroby a škůdci ředkviček

Klíčem k úspěchu při pěstování podzimních ředkviček je zvládnutí dřebčíků a květilky. Brouci dřebčíků vyžírají typické otvory na listech a mohou nám vzcházející  porost úplně zničit. Larvy květilek tvoří chodbičky v bulvičkách a tímto je znehodnocují. Rostlina se napadení květilkou brání tvorbou hořčin, jinak sladká dužina kořene se tím stává téměř nepoživatelnou. Zachytit nálet květilky v letních měsících je prakticky nemožné. Proto se doporučuje pěstovat ředkvičky pod netkanou textilií, která mechanicky zabrání muškám květilek v nakladení vajíček a také brání požeru dřebčíků. Z chemické ochrany je u ředkviček proti dřebčíkům povolen přípravek Decis 15EW a Karate se ZEON technologií 5 CS. Je však nutné dodržovat předepsanou ochrannou lhůtu. 

Praskání bulviček
Praskání bulviček
Zdroj: SEMO

Praskání bulviček je způsobeno nepravidelným příjmem vody (při deštích po suchém období). Rostliny pravidelně zaléváme menšími dávkami vody. Pravidelná zálivka také zabraňuje napadení ředkviček dřepčíkem.