Jak přišly petrklíče ke svému jménu

Jméno petrklíč souvisí s jeho velmi raným kvetením – na svátek Petra, což je 22. února, bývá v přírodě nakvetlých petrklíčů již celkem velké množství a symbolicky tak svými květy, jako krásnými barevnými klíči, otvírají brány jara. I latinské jméno Primula znamená v jednom jeho významů první – tj. označuje, že primule jsou jedny z prvních na jaře kvetoucích rostlin.

Botanický druh prvosenky
Botanický druh prvosenky
Zdroj: pixabay.com

Prvosenka bezlodyžná (P. acualis, nebo též P. vulgaris)

Tento druh pochází z Číny.  Můžeme jej pěstovat doma v květináčích nebo si udělat jarní sesadbu doplněnou např. větvičkami z kroucené vrby, břečťanem, mechem, kůrou a podobně.

Při nákupu vybíráme rostliny, které mají pevné, zdravě zelené listy a podíváme se i na spodek květináče, kde bychom odtokovými otvory měli vidět zdravé, bílé, nitkovité kořeny. Substrát musí být mírně vlhký – pokud je suchý, nebo naopak rozbahněný, kořeny mohou být poškozené nebo odumřelé a rostliny dlouho nevydrží. Také bychom měli vybírat rostliny jen s několika plně rozkvetlými květy a množstvím neotevřených poupat – ty nám pak vydrží ve vhodných podmínkách nakvétat i téměř dva měsíce. Plně rozkvetlé petrklíče jsou v obchodě atraktivní, pokud však nemají poupata, mohou do 14 dnů odkvést a již nenakvetou. 

Prvosenka bezlodyžná
Prvosenka bezlodyžná
Zdroj: Prima FTV

Petrklíčům se nejlépe daří na chladnějším světlém místě, při teplotách kolem 15–20 °C, ne na přímém slunci ani ve stínu.  Rostliny musí mít stále vlhký substrát – nesmí ani vyschnout, ani se přelít. Hnojíme jednou za 14 dní hnojivem na balkonové květiny. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme, aby se rostliny nevysilovaly tvorbou semeníků (pokud je ovšem nechceme rozmnožovat) a znovu dobře nakvétaly.

Prvosenka bezlodyžná
Prvosenka bezlodyžná
Zdroj: Prima FTV

Co s odkvetlými petrklíči

Můžeme je přesadit a pěstovat na zahradě. Zasadíme je ideálně do směsi písku, výživné kompostové zeminy a rašeliny v poměru 1:1:1. Tak jako doma bychom je měli umístit na světlé místo, ale ne na celodenní úpal. Mohou růst v trávníku, pod stromy v sadu, jako lem kolem okrasných záhonů, kolem zahradního jezírka, ve skalce atd. – uplatnění najdou ve všech koutech zahrady. Zemina by opět být stále mírně vlhká a od jara do konce kvetení pravidelně hnojíme.

Pozor na zdravé kořínky
Pozor na zdravé kořínky
Zdroj: Prima FTV

Mnohé z těchto tzv. „pokojových“ primulek však časem ztratí svou původní barvu. U mnohých kultivarů se určitá barva květů zaručeně udrží pouze jednu, dvě sezony a poté rostliny tzv. zplaní a většinou pak mívají žluté květy. I tak nám ale udělají na zahradě radost a můžeme mít dobrý pocit, že jsme je po odkvětu v květináči nevyhodili a nezmařili tak jejich život.