Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je na první pohled hodně podobný obyčejnému bodláku. Statná rostlina se v našich podmínkách pěstuje jako jednoletá bylina. Dorůstá výšky 1,5 m. Jako okrasná rostlina díky dlouhým a ostrým ostnům na listech chrání zahrádku před nezvanými hosty. Červenofialové až purpurové květy kvetou celé léto. Semena, která jsou zdrojem ceněného silymarinu, jsou šedohnědé nažky s bílou chocholkou, které se sbírají krátce před úplným dozráním. Ke zdárnému růstu potřebuje ostropestřec mariánský dostatek tepla a slunečních paprsků. Dozrávání nažek signalizují bílé chocholky, které se objevují v horní části úboru. Sbírají se semena na konci léta, těsně před úplným dozráním. Zralé úbory stříhejte nůžkami. Nezapomeňte si vzít rukavice, abyste se neporanili o ostny. Vyčištěné nažky sušte v tenké vrstvě ve stínu. Semeno je olejovité, oplodí hořké chutí a téměř bez zápachu.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je na první pohled podobný obyčejnému bodláku
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je na první pohled podobný obyčejnému bodláku
Zdroj: pixabay.com

Proč a jak ostropestřec mariánský pomáhá

Ostropestřec mariánský, především semena, obsahuje cukry, tuky, bílkoviny, silice, aminokyseliny a především silymarin – soubor účinných látek, zejména flavonolignanů. Silymarin je známý a účinný pomocník jater při zneškodňování  škodlivin, jako jsou chemické přídavky potravin, léky, alkohol, ale i toxické látky z hub či virové infekce. Silymarin vede ke zlepšení metabolismu jaterních buněk, podporuje regeneraci jaterní tkáně. I když je silymarin bezpečný, nedoporučuje se podávat dětem do 5 let, těhotným a kojícím ženám.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum): semena jsou olejovitá a téměř bez zápachu
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum): semena jsou olejovitá a téměř bez zápachu
Zdroj: istock.com

Semena se logicky používají jako podpůrná terapie hlavně u všech chorob jater, na podporu tvorby a vylučování žluče a na obnovu jaterní tkáně. Je důležitý při detoxikaci organismu, je to bič na jedy a toxiny. Ostropestřec mariánský pomáhá také při poruchách krevního oběhu, při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, příznivě působí na onemocnění srdečního a oběhového systému, osvědčil se i při úporných bolestech hlavy a migréně. Semena se konzumují nejlépe mletá nebo drcená, případně jako olejový extrakt nebo tinktura, které si můžete snadno připravit sami doma. Jak u semen, tak u extraktu se musí dávat pozor, aby nedošlo ke žluknutí.

Prima tip: přírodní detoxikační kůra

Aby se semena ostropestřce správně vyluhovala, musí se nejdříve rozdrtit nebo rozemlít, klidně i na prášek. V nálevu ani odvaru připravených z celých semen všechny prospěšné látky dokonale nevyužijete, což ale neznamená, že by neměly účinky vůbec žádné.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum): semena se konzumují mletá nebo drcená
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum): semena se konzumují mletá nebo drcená
Zdroj: istock.com

Na nálev zalijte 1 lžičku rozdrcených nebo namletých semen 200 ml vroucí vody, zakryjte a nechte 20 minut vyluhovat, pak sceďte. Nálev z ostropestřce se pije teplý po malých doušcích ráno na lačný žaludek těsně před snídaní, pak před obědem a večer po večeři. Semena je také možné rozemlít a denně užívat 1–2 lžičky prášku například zamíchané v jogurtu nebo medu. Důležité je rozemlít vždy jenom množství určené k okamžité spotřebě. Při detoxu užívejte ostropestřec mariánský tři týdny. Během kúry nepijte alkohol!