Vybrat pro svou zahradu či terasu ideální nábytek vyžaduje mnohem více, než jen pohled na jeho barvu a ladné tvary. Je třeba vzít v úvahu především materiál, ze kterého je vyrobený a tím pádem i snadnost či složitost údržby. I když mnohé materiály bývají označeny jako bezúdržbové, neznamená to, že se o nábytek nebudete muset vůbec starat.

Hliníkový nábytek…

…v podstatě můžete opravdu jako bezúdržbový označit. Občas je jen potřeba omýt ho proudem vody z hadice a nechat oschnout. Na zimu je vhodné, hliníkový nábytek uklidit do bezmrazé a suché místnosti.

Nábytek z ušlechtilé oceli…

…vyžaduje pouze občasné omytí proudem vody a následné osušení. Na zimu je lepší, uklidit nábytek do suché místnosti. Pozor však na dřevo a výplety, se kterými bývá ocel často kombinována.

Podzimní péče o zahradní nábytek  5
Zdroj: pixabay.com

O nábytek se syntetickým výpletem…

…pečujete podle toho, jaký materiál byl použit na kostru. Jinak syntetické výplety bývají velmi odolné a často si i zachovávají vzhled přírodního materiálu (ratanu). Údržbu výpletu provádíte houbičkou, namočenou v neagresivním čistícím prostředku a proudem vody. Na zimu nábytek ukliďte do bezmrazého a suchého prostoru.

Teakový nábytek…

…časem charakterizuje našedlá patina, které se můžete zbavit lehkým přebroušením a napuštěním teakovým olejem, který oživí barvu dřeva a zlepší jeho pružnost a odolnost. Na zimu je vhodné teakový nábytek uklízet.

Podzimní péče o zahradní nábytek  6
Zdroj: pixabay.com

Nábytek z plastu…

…je stále velmi oblíbený, nevyžaduje téměř žádnou péči, pouze občasné omytí čistícím přípravkem a vodou. Na zimu ho však raději uskladněte v bezmrazém prostoru. Už jen proto, že je velmi lehký a podzimní vítr by ho mohl roznést po celé zahradě.

Nábytek z měkkého dřeva…

…vyžaduje každoroční obnovu nátěru a má jen relativně krátkou životnost. Bez pořádné péče a úklidu pod střechu na zimu se neobejde. Přesto je, pro svou nízkou cenu, stále oblíbený.

Podzimní péče o zahradní nábytek  2
Zdroj: pixabay.com

Přírodní ratan…

…je velmi oblíbený ale vyžaduje stálou péči. I přes ochranné laky není schopen odolávat prudkému slunci a dešti, je potřeba ho uklízet i během sezóny pod střechu. Ratan nesprchujte, pouze otírejte vlhkou houbičkou a na zimu musí bezpodmínečně do sucha a mimo dosah mrazu. Po čase je vhodné ratan přelakovat.