1. Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: koupat, nebo nekoupat?

Pokud váš chlupáč vypadá po procházce jako po bahenní lázni, je jasné, že sprše neunikne. Špína ale nemusí být vždy vidět, a tak by očista měla následovat po každém návratu. Zároveň je dobré mít na paměti, že časté mytí šamponem – i když se jedná o speciální zvířecí – mazlíčkům zrovna neprospívá. Spíš naopak, může způsobit podráždění a vysušení jejich pokožky a ta se pak stává náchylnou k plísním, vyrážkám a jiným kožním problémům. Po procházce otřete packy a břicho zvířete vlhkým hadříkem, speciálními vlhčenými ubrousky nebo v nejnutnějším případě osprchujte vlažnou vodou. Pokud se zablácené tlapky přece jen neobejdou bez mydlinek, můžete si naředit jemný psí šampon – přibližně jeden díl na deset dílů vody – a takovým roztokem psí nohy posprejovat a pak opláchnout. Celkovou šamponovou lázeň byste svému čtyřnohému příteli měli dopřát maximálně jednou za měsíc. Pokud si s ní nevíte rady, navštivte některý ze specializovaných zvířecích salonů, kde se o ně postarají.

Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: koupat, nebo nekoupat?
Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: koupat, nebo nekoupat?
Zdroj: pixabay.com

2. Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: nebezpečí ze vzduchu

Srst a odumřelá zvířecí pokožka v kombinaci s roztoči, prachem a plísněmi mohou vyvolat alergickou reakci i u lidí, kteří dosud na nic alergičtí nebyli. Typickými příznaky jsou oteklé sliznice, pálení v očích, vyrážky, podrážděný nos a krk. Předejít těmto nepříjemnostem je možné tím, že se jednak budete co nejlépe o zvířata starat, a také tím, že současně budete pravidelně čistit vzduch v bytě. Právě v něm se totiž většina alergenů drží nejdéle. Jednoduchým a účinným řešením jsou čističky vzduchu.

3. Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: všudypřítomné chlupy

Jistě budete souhlasit, že největší výzvou na soužití s domácími mazlíčky jsou jejich chlupy. Jsou totiž všude! Množství chlupů na podlaze či pohovce můžete snížit pravidelným kartáčováním zvířecí srsti, k jejich naprosté eliminaci však bude nutné pořídit si kvalitní vysavač jako například akumulátorový tyčový Dyson Cyclon V10, který díky využití cyklonové technologie dokáže zachytit částice o velikosti pouhých 0,3 mikronu, tedy kromě srsti i většinu roztočů. 

Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: všudypřítomné chlupy
Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: všudypřítomné chlupy
Zdroj: pixabay.com

4. Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: čistota nadevše

Vysavač sice zbaví nečistot, které jsou vidět na první pohled, neměli byste ale zapomínat na drobné organismy, které zvířata mohou zavléct do našich domácností. U koček je největší hrozbou toxoplazmóza, u psů to mohou být paraziti jako škrkavka, srdnatka apod. Jak zamezit tomu, aby tito cizopasníci ohrozili vaše zdraví? Po příchodu z vycházky důkladně otřete zvířeti tlapky i tlamičku. Alespoň jednou za týden myjte podlahu, perte pelíšky, hračky a čistěte nábytek, nejlépe přírodními dezinfekčními přípravky Menforsan, které jsou šetrné k lidské i zvířecí pokožce a zároveň obsahují insekticidní složky, jež hubí veškeré nežádoucí organismy. Pravidelně podávejte svým čtyřnohým přátelům odčervovací tablety.

5. Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: předsíň jako psí umývárna

Udržování čistoty je nesmírně důležité a občas i docela náročné. Pokud ale přizpůsobíte svůj vstup do bytu tak, abyste vše praktické měli při příchodu z procházky po ruce, budete mít vše o dost jednodušší. Jestli máte tu výhodu, že bydlíte ve velkém domě, zařiďte si zvířecí umývárnu ve sklepě nebo na zahradě – ušetříte si tím spoustu práce. Pokud ale bydlíte v bytě, bude nutné přizpůsobit vaši předsíň. Budete potřebovat dostatečně velkou rohož – naučte psa, že právě na ní se má po návratu z venku zastavit a počkat, až ho očistíte. Dále vlhčené ubrousky pro zvířata – ty se hodí zejména v zimě, protože nejenže odstraní nečistoty, ale zároveň pečují o tlapky, které mohou být poškozené procházkami po nasolených komunikacích. Na otření tlapek v letních měsících se bude hodit rozprašovač s vodou a měkký hadřík. A praktický ručník pro psy, do kterého zvířátko po očistě jednoduše zabalíte a zároveň do něj otřete i zbytky špíny z venku.

Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: předsíň jako psí umývárna
Jak žít s domácími mazlíčky v čistém bytě: předsíň jako psí umývárna
Zdroj: pixabay.com