1. Fenyklové aroma klíšťatům nevoní

Semínka fenyklu jsou spolehlivým prostředkem rostlinného původu, protože klíšťatům nevoní. Stačí, když si dáte fenykl do textilního sáčku a nosíte ho v kapse při sobě všude tam, kde by se mohla vyskytovat klíšťata. Sáček nezapomeňte občas promnout v ruce, aby se aroma fenyklu šířila do okolí. Když přestane vonět, semínka vyměňte. 

Domácí repelenty proti klíšťatům: fenyklová semínka
Domácí repelenty proti klíšťatům: fenyklová semínka
Zdroj: pixabay.com

2. Repelent z agastache fenyklové

Osvědčenou bylinkou proti klíšťatům je agastache fenyklová nebo se jí také říká anýzová (Agastache foeniculum). Celá rostlina výrazně voní, připravují se z ní osvěžující čaje a mladé listy se mohou využít i do salátů. Agastache můžete pěstovat v květináči doma na parapetu i na zahrádce, nevymrzá a je velmi odolná. Kvete krásnými fialovými květy a jako magnet přitahuje motýly. Z agastache si připravte silnou tinkturu, kterou si můžete potřít pulzující místa na těle, když vyrážíte do míst, kde se budou vyskytovat klíšťata. Příprava tinktury je jednoduchá: vezměte jeden díl nakrájené natě nebo lístků agastache fenyklové a dva díly čirého vysokoprocentního alkoholu, macerujte dva týdny, potom přefiltrujte.  A účinný přírodní  repelent proti klíštatům je na světě.

Domácí repelenty proti klíšťatům: agastache fenyklová
Domácí repelenty proti klíšťatům: agastache fenyklová
Zdroj: istock. com

3. Hřebíčkový lihový repelent

Do 100 ml lékárenského lihu dejte 20 g čerstvě nadrceného hřebíčku a nechte macerovat dva až tři týdny. Získáte nahnědlou tekutinu, kterou scedíte. Přelijte ji do rozprašovače a nanášejte přímo na tělo těsně předtím, než vyrazíte do přírody. Předem si ale zjistěte, jestli nemáte na silice hřebíčku alergii. Ochrana před klíšťaty účinkuje přibližně dvě hodiny.

Domácí repelenty proti klíšťatům: hřebíček
Domácí repelenty proti klíšťatům: hřebíček
Zdroj: pixabay.com

4. Šalvějový olejový repelent

Výhoda olejového odpuzovače hmyzu proti lihovému je, že vydrží na těle déle. Na repelent šalvějový potřebujete zavařovací sklenici, do které napěchujete citrusy (pomeranče, citrony, limetky, grepy; použít můžete jeden druh, ale i různé kombinace) a 20-25 lístků šalvěje. Vše zalijte horkým olejem a uzavřete. Sklenici uložte do chladu a tmy a nechte rozležet nejméně týden, nejlépe ale čtyři týdny. Potom sceďte. Repelentem potírejte na těle místa, kde pulzuje krev; ochrání před klíšťaty 1-2 hodiny.

Domácí repelenty proti klíšťatům: šalvěj lékařská
Domácí repelenty proti klíšťatům: šalvěj lékařská
Zdroj: pixabay.com

5. Domácí repelent pro psa

Smíchejte kůru jakýchkoli citrusů (poměr pevné a tekuté části 1:1), přidejte 10-15 lístků šalvěje a krátce povařte. Nechte vychladnout a pak repelent vetřete psovi do kůže nejlépe po koupeli. Pejsek bude provoněný a zároveň je chráněný proti klíšťatům i blechám.