Nouzové řešení, než se dáte do výměny těstění

Než se do výměny těsnění vodovodního kohoutku pustíte, máme pro vás rychlé, jednoduché a účinné nouzové řešení: kolem výtokového raménka omotejte kousek provázku a voda bude nehlučně stékat po provázku do výlevky – a bude klid.

Jak vyměnit těsnění vodovodního kohoutku
Jak vyměnit těsnění vodovodního kohoutku
Zdroj: istock.com

Jak vyměnit těsnění vodovodního kohoutku

Co budete na výměnu těsnění potřebovat

  • sadu těsnění
  • sika kleště (hasák) nebo francouzský klíč nebo klíč č. 17
  • kombinačky

Jak budete při výměně těsnění postupovat

1. krok: kompletní sada těsnění

Především si opatřete kompletní sadu těsnění. Při opravě můžete vyměnit všechna těsnění, pokud ne, zbytek vám zůstane doma.

2. krok: zastavte přívod vody

Zastavte hlavní přívod vody, případně přerušte její přívod hlavním ventilem. Otevřete kohoutek, kde budete měnit těsnění, aby vytekla zbývající voda.

3. krok: vyjměte těsnení

Sundejte ozdobnou hlavici, která překrývá samotný kohoutek. Pomocí sika kleští, francouzského klíče nebo klíče č. 17 vytočte kohoutek proti směru hodinových ručiček. Kombinačkami vytočte matku, která drží těsnění, a to následně vyjměte ven.

4. krok: vyměňte těsnění

Těsnění, pokud není z druhé strany otlačené, můžete otočit, ale je vhodnější vyměnit ho za nové. Těsnění vyměňte a zašroubujte matku, kterou opět mírně dotáhněte kombinačkami.

5. krok: těsnění dotahujte jemně

Než znovu našroubujete kohoutek, vytočte ho do otevřené polohy tak, aby bylo možné ho opět nasadit. Kohoutek pak opět sika kleštěmi mírně dotáhněte, na zkoušku nasaďte ozdobnou hlavici a kohoutek zavřete. Těsnění dotahujte jen lehce, aby se znovu brzy neomačkalo. Pokud provedená výměna a případné regulační dotažení nepomůže, může být poškozené i těsnění okolo kohoutku (příliš často se to nestává). V tom případě je třeba ho také vyměnit.