Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)

Moud purpurový patří mezi rostliny, které zpravidla pěstujeme jako jednoroční, protože pak ztrácejí na dekorativnosti, ale ve skutečnosti je to nemrazuvzdorná trvalka. V létě ji můžeme pěstovat na balkoně nebo terase, kde vytvoří v truhlících neskutečnou záplavu sytě zelených listů na převislých lodyhách. Moud roste tak rychle a je tak rozpínavý, že vedle sebe v truhlíku nesnese žádnou jinou květinu, každou totiž velmi rychle utlačí a zahubí. Pěstujeme ho tedy samostatně.

Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)
Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)
Zdroj: istockphoto.com

Na zimu můžeme moud přenést do světlé místnosti s teplotou 8-12 °C, ale do jara se rostlina většinou stane dosti nevzhlednou. Osvědčilo se, rostlinu ostříhat, větvičky vložit do vody a nechat v chladnější místnosti na okenním parapetu. Na jaře zakořenělé rostlinky zasadíme do zahradnického substrátu a v polovině května opět vyneseme ven, na balkon. Během vegetace moud pravidelně přihnojujeme a zastřihujeme, čímž podpoříme větvení rostliny.

Moud purpurový dokáže přezimovat na okně v chladné místnosti
Moud purpurový dokáže přezimovat na okně v chladné místnosti
Zdroj: Simona Sedláčková

Moud purpurový nahradí rýmovník

Moud purpurový nejen že svými silicemi odhání obtížný hmyz, jako jsou komáři či mouchy, ale také se používá jako rostlina k inhalování. Patří mezi rostliny které umí pomáhat, podobně jako rýmovník, se kterým je blízce příbuzný. Stačí otrhat lístky, rozemnout je mezi prsty a silnou vůni, podobnou eukalyptu, vdechovat.