Pokud si pořídíme speciální akvárium, můžeme víceméně chovat jakékoli dostupné druhy medúz. Nejběžněji chované jsou měsíční medúzy (Aurelia aurita). Ty žijí ve volné přírodě ve velkých skupinách a živí se drobnými živočichy. Poznáme je podle toho, že mají uprostřed těla čtyři kolečka, která vypadají jako měsíc v úplňku. A jejich jméno souvisí také s tím, že vyplavávají v moři za slunečním nebo měsíčním světlem. Tyto medúzy, které se dožívají zhruba jednoho roku, jsou pro člověka zcela neškodné, jelikož jejich jed přes lidskou kůži nepronikne. Chovat můžeme ale i jedovaté medúzy, například Altantic Sea Nettle nebo Amakusa Jellyfish, které však již potřebují větší akvárium.

Medúzy: Kus mořského světa v akváriu
Medúzy: Kus mořského světa v akváriu
Zdroj: Prima FTV

Akvárium na chov medúz

Akvária pro chov medúz jsou speciálně navržená tak, že v nich musí být vytvořen neustálý proud vody, a navíc mají zaoblené tvary, aby se medúzy nemohly zachytit v rohu. Medúzy totiž neplavou samostatně, vždy po proudu. I v moři vplouvají do různých proudů, kterými se nechají unášet. Také musí být zabezpečena filtrace, aby medúzu, která je z 97 procent tvořená z vody, nenasála. Akvárium musí být naplněno slanou vodou, kterou získáme buď pomocí reverzní osmózy (několikastupňová mechanická filtrace vody bez použití chemie), nebo destilované vody a mořské soli. Měsíční medúzy snáší teplotu od 15 do 30 °C, doporučená teplota vody je 20 až 24 °C. Všechny medúzy jsou velice háklivé na čistotu vody, proto je v akváriu potřeba neustále udržovat čistou vodu. Doporučuje se vyměnit 10 až 20 procent vody v akváriu týdně. U větších typů akvárií pomáhají externí filtrace. Na rozdíl od typického mořského akvária je u akvária pro medúzy nutno kontrolovat třikrát týdně jen nitráty, a to pomocí jednoduchého testu, který zabere pár minut. Rostliny ani korály se nedoporučují dávat, aby se do nich medúza nezamotala, ryby se zase nedoporučují kvůli proudu, který musí v akváriu s medúzami být a který rybičky špatně snáší.

Medúzy: Kus mořského světa v akváriu
Medúzy: Kus mořského světa v akváriu
Zdroj: Prima FTV

Velikost medúzy

Medúza, ač nemá mozek, je skupinové zvíře. Má totiž sensory, pomocí nichž vnímá, že není sama, a proto by měly být v akváriu alespoň tři medúzy. Medúzy se zvětšují podobně jako želvy podle velikosti akvária, proto se doporučuje dávat menší medúzy do akvária, které se později zvětší podle prostoru a počtu kusů medúz. V menších typech akvárií se maximální velikost pohybuje do cca 8 cm. Ve velkých typech akvárií mohou medúzy dorůstat až 25 cm. Jisté druhy medúz mohou mít až 30 cm.

Jak krmit medúzy

Pokud jde o jejich jídelníček, živí se měsíční medúzy živými či mraženými artémiemi (žábronožkami) nebo zoofytoplanktonem. Jsou ale i druhy medúz, které se živí menšími rybami, korýši nebo jinými druhy medúz. Loví pomocí vlásků podél kloboučku a poté si chapadly potravu soukají do 4 žaludků uprostřed. Krmíme je jednou denně, přičemž jednou v týdnu je možno vynechat.