Paní Soldánová je přesvědčená, že s takto ojedinělou zálibou se musí člověk narodit, a když už se to tak stane, pak tomu obětuje veškerý volný čas. A to je na jejím pečlivě opečovávaném hospodářství vidět. Svůj chov má rozdělený na užitkovou a okrasnou část. V užitkové se kolébají kachny a husičky, které jsou chované na maso, v okrasné se prohánějí párečky husí z celého světa.

Husice kuří
Husice kuří
Zdroj: FTV Prima

Jako první vyvádějí na jaře svá mláďata husice kuří, což jsou světle šedé husy s výrazným žlutým zobákem, jejichž původní domovinou je Austrálie.

Kachnička mandarínská
Kachnička mandarínská
Zdroj: FTV Prima

Dále zde nalezneme například malé kachničky mandarínské původem z Asie, jejichž samečci mají nádherně zabarvené peří, díky kterému se řadí mezi nejzdobnější a nejkrásnější ptáky světa. „Jsou krásní, nenároční a ideální pro začínající chovatele,“ doplňuje odbornice.

 

Husa císařská
Husa císařská
Zdroj: FTV Prima

Mezi její další exempláře pocházející z Asie patří také husa císařská, která má modrošedé tělo s černými příčnými proužky a hlavu i zadní část krku stejně jako ocas bílé.

Bernešky
Bernešky
Zdroj: FTV Prima

Největší chovatelčinou chloubou jsou tmavě zbarvené severské husy bernešky. „Možná se zdají obyčejné, ale pro nás jsou nejvzácnější, asi proto, že jsme si je pořídili jako poslední a že jsme od nich ještě neodchovali žádná mláďata,“ vysvětluje chovatelka a dodává zajímavost, kterou zřejmě málokdo z nás tušil – že totiž husice i bernešky žijí celý život v páru. V Číně si dokonce lidé dříve dávali párek kachniček mandarínských v kleci jako symbol manželské věrnosti. Dnes už se nepodarovávají živými ptáky, ale jen symbolicky dřevěnými.