Úbytek opylovačů v našich zahradách má samozřejmě několik důvodů, ale jedním z nich je i stále menší rozmanitost druhů rostlin. Uvádí se, že když vymře jeden rostlinný druh, následně vymře až deset druhů hmyzu.

Kopretina a jetel nachový v květnaté louce
Kopretina a jetel nachový v květnaté louce
Zdroj: Planta naturalis

Květnaté louky tady dříve byly úplně běžné a normální, ale dneska už se z přírody a krajiny vytratily a společně s nimi se tak ztratily různé druhy hmyzu včetně motýlů, včel, brouků, což následně narušilo přirozený potravní řetězec i pro další drobné živočichy jako jsou ptáci, drobní savci, hlodavci, plazi a obojživelníci, kterých z naší přírody také rapidně ubývá. Pestrost a rozmanitost nahrazují monotónní lány velkých polí, na kterých hospodaří v drtivé většině velké zemědělské subjekty, jejichž primárním cílem je maximalizovat výnos.

Nádherně rozkvetlá louka
Nádherně rozkvetlá louka
Zdroj: Planta naturalis

Květnatá louka jako varianta anglického trávníku

Možná už vás omrzel dokonale zelený, krátce střižený pažit perfektního trávníku a přemýšlíte o změně. Péče o anglický trávník zabírá spoustu času, kterého máme všichni stále nedostatek. Co kdybychom tedy spojili příjemné s užitečným a část zahrady vyhradili pro květnatou louku. Květnatá louka, to je druhově pestrý trávník s menší intenzitou sečení, který napodobuje přirozenou skladbu bylin. Její bohaté květy nabídnou hmyzu dostatek potravy a ten se nám odvděčí dostatečným opylováním zahrady. A to už stojí za to, ne?

Šalvěj v květnaté louce
Šalvěj v květnaté louce
Zdroj: Planta naturalis

Jak založit květnatou louku

Květnatou louku bohužel nevytvoříme jenom tím, že přestaneme své trávníky často kosit a necháme je vyrůst. Také dosévání osiva květnaté louky do stávajícího porostu není úplně jednoduché. Můžete se o to pokusit pouze omezeně, například na holých místech, nebo v místech, kde krtek vyhrabal svou krtinu a zanechal rozhrabané místo.

Vlčí bob bývá součástí horských luk
Vlčí bob bývá součástí horských luk
Zdroj: Planta naturalis

Mnohem úspěšnější však budete, pokud založíte zcela nový trávník, který osejete osivem na květnaté louky, kterých je několik druhů. Nejlepším obdobím pro zakládání květnaté louky je jaro a podzim. Půdu připravte stejně, jako na výsev trávníku, osivo rovnoměrně rozházejte a jemně zapravte hráběmi do půdy. Osivo nevysévejte příliš hustě, rostlinky potřebují dostatek prostoru, aby se mohly dobře vyvíjet. Také neočekávejte okamžitý efekt. Louka plně kvete až v druhém roce po výsevu.