Kupírování psích ocásků je zákonem povoleno

Nejprve si vyjasníme, že kupírování ocásků zakázáno zákonem není. Tedy je povoleno, na rozdíl od kupírování uší, které zakazuje Zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání. Mnohé chovatelské kluby však kupírování ocasů nedoporučují či přímo zakazují ve svých stanovách. U některých plemen dokonce došlo ke změně standardu a pes se zkráceným ocasem nesmí být uchovněn, ani se nesmí vystavovat.

Jak je to s tou komunikací

Je známa studie, podle které se psi se zkráceným ocasem dostávají do šarvátek dokonce dvakrát častěji než psi s ocasem v přirozené délce. Je tedy jasné, že psi svůj ocas ke správné komunikaci potřebují. Je rozdíl, jestli jenom vrtí prdelkou s pahýlkem nebo vesele a zřetelně mrskají ocáskem ze strany na stranu.

U dobrmanů je rozdíl ve vzhledu kupírovaných a nekupírovaných opravdu zásadní
U dobrmanů je rozdíl ve vzhledu kupírovaných a nekupírovaných opravdu zásadní
Zdroj: pixabay.com

Přirozený pohyb

Musíme zmínit i nutnost přizpůsobit pohyb těla, především páteře, při absenci ocasu. Bez ocasu se psovi změní těžiště a běh po nezpevněném terénu pak páteř přetěžuje.

Když vítězí estetika

Jsou plemena, která jsme si s dlouhým ocasem dlouho neuměli představit. Například, nekupírovaný dobrman či boxer vypadají opravdu trochu zvláštně. I když… původně krátký ocásek u pudlů se již dávno prodloužil, a prostě jsme si zvykli a stejným příkladem jsou i yorkšíři. Častým důvodem ke kupírování ocásku je jeho nedokonalost. Některá plemena mají mít ocas rovný jako prut a ne stočený, jak se občas stává (například Jack Russell teriéři). Pak se, především u výstavních psů, raději preventivně přistupuje ke kupírování. No, není to tak trochu podvod?

Jack Russell teriér, s ocáskem dlouhým i zkráceným
Jack Russell teriér, s ocáskem dlouhým i zkráceným
Zdroj: pixabay.com

Na druhou stranu… ochrana před zraněním

Jsou však plemena, u kterých se stále ke kupírování přistupuje. Patří k nim především lovečtí psi, hlavně norníci a ohaři, u kterých hrozí poranění ocasu v boji s lovnou zvěří. Liška či jezevec snadněji kousnou do přečuhujícího ocasu. Je však zvláštní, že jezevčíkům se ocásky nikdy nezkracovaly a teriérům ano. Ale to by bylo na diskusi spíše pro odborníky. I při běhu v hustém křoví může u loveckých psů dojít k poranění ocasu. Pokud mají psi ocas silný a osrstěný, ke kupírování se nepřistupuje, ale například vizsla má konec ocásku velmi křehký, u nich se tedy ocas krátí o 1/3. Také u psů záchranářských se někdy kupírování doporučuje.

Dva boxeři a přece každý jiný
Dva boxeři a přece každý jiný
Zdroj: pixabay.com

Dalšími psy, u kterých hrozí časté poranění ocasu a veterináři tedy kupírování doporučují, jsou krátkosrstí velcí psi. Bývají totiž tak náruživými vítači, že si velmi často poraní ocas při obyčejném vítání pána v klidu domova. Mají takovou sílu ve švihu ocasem, že hrozí opakovaná poranění o rohy stěn či nábytek. U psů dlouhosrstých je ocas chráněn právě delší srstí, která náraz zbrzdí.

Pudl už dávno přišel o svou typickou bambulku
Pudl už dávno přišel o svou typickou bambulku
Zdroj: pixabay.com

Kupírovat, či nekupírovat

Konečné rozhodnutí je tedy na majiteli psa, pokud máte psa loveckého, tedy aktivně loveckého, nejen podle jména, je dobré poradit se s veterinářem, jak vysoké je riziko poranění. U pejsků, jejichž hlavní náplní dne je hra s psími kamarády a dělání společnosti páníčkům, bychom se přikláněli k ponechání ocásku. Ale je to jen na vás!