Koza domácí (Capra aegagrus hircus) je menší domestikovaný přežvýkavec, patřící mezi nejstarší užitková zvířata, člověk ji chová bezmála 10 tisíc let. Kozy mají schopnost rozlišovat mezi hořkou, slanou, sladkou a kyselou chutí. Jsou mlsné a žerou jen to, co jim chutná. Přežvykování probíhá většinou v polobdělém stavu. Délka přežvykování se odvíjí od druhu krmiva, záleží také na klidu ve stádě, protože kozy jsou velmi zvědavá zvířata, která z přežvykování vyruší každý i sebemenší podnět. Na světě existuje minimálně 200, možná však i více než 300 kozích plemen, která jsou chována pro maso, mléko, kůži a vlnu. 

Kozy: dojná plemena

Největší skupinou plemen koz v Evropě jsou dojná plemena. Na ostatních kontinentech se také chovají, ale ne v takové míře. Mezi hlavní dojná plemena patří například koza sánská, koza toggenburská, koza kamziční, koza německá strakatá ušlechtilá, koza bílá krátkostrstá, koza hnědá krátkosrstá, francouzská alpská, koza maltézská, koza anglonúbijská a další.

Koza bílá krátkosrstá

Hlavní uznané plemeno s mléčnou užitkovostí v České republice. Kozy jsou odolné, vysoce plodné, minimální dojivost na druhé a další laktaci je 750 kg mléka (2,5 kg za den) o tučnosti 3%. Patří mezi česká domácí plemena. Hmotnost kozlů dosahuje 70 až 90 kg, koz 50 až 70 kg. Výška v kohoutku kozlů je 75 až 85 cm, koz 70 až 80 cm. Zbarvení je bílé, srst krátká a bez výskytu pigmentu

Koza hnědá krátkosrstá

Patří rovněž mezi naše domácí plemena. Nejvíce chovů je v pohraničních oblastech, jejichž podmínkám je dobře přizpůsobeno. Kozy tohoto plemene jsou menší, výška v kohoutku kozlů dosahuje 70 až 80 cm, koz 65 až 75 cm. Hmotnost kozlů je 60 až 80 kg, koz 45 až 50 kg. Zbarvení je hnědé s různými odstíny. Mulec je černý, uši hnědé s černým lemem, vnitřní strana uší je černá. Po délce hřbetu se táhne černý ohraničený pruh, který začíná trojúhelníkem za ušima a končí na kořeni ocasu. Minimální dojivost na druhé a další laktaci je 650 kg mléka (2,2 kg za den) o tučnosti 3%.

Na světě existuje minimálně 200, možná však i více než 300 kozích plemen
Na světě existuje minimálně 200, možná však i více než 300 kozích plemen
Zdroj: archiv Kozí farmy z Držkovic u Litoměřic

Kozy: masná plemena

Další skupinou jsou masná plemena. U nás byla dosud téměř neznámá, ale v poslední době se o ně chovatelé také začínají zajímat. Mezi hlavní masná plemena patří například koza búrská, nera verzasca, walliserská černokrká, koza sahelská, koza kamerunská zakrslá a další.