Smrkové jehličí obsahuje terpentýnovou silici, která působí antibakteriálně; pomáhá rozpouštět hleny, pomáhá při vykašlávání, uvolňuje dýchací cesty, významně tiší bolesti kloubů, svalů a celkově posiluje organismus. Smrkové jehličí se hodí se zejména k zevní aplikaci při revmatismu, bolestech kloubů a svalů, ale také jako léčivé teplé i studené nápoje; ty jsou ideální především při nachlazení a zánětech dýchacích cest.

Čaj ze smrkového jehličí pomáhá i proti  nervozitě, stresu, melancholii a podrážděnosti
Čaj ze smrkového jehličí pomáhá i proti nervozitě, stresu, melancholii a podrážděnosti
Zdroj: istock.com

Studený smrkový nápoj proti kašli

Nápoj z čerstvých smrkových větviček posiluje imunitu, pomáhá při kašli, dodává tělu vitamin C. Větvičky nejprve propláchněte vodou.  Nastříhejte je asi do poloviny do sklenice, zalijte je studenou převařenou vodou a na konec přidejte vymačkanou šťávu z 1 citronu. Nechte  macerovat 30-45  minut, pak sceďte. Můžete osladit medem. Smrkový nápoj si dopřejte dvakrát denně v množsví 100 ml. Skladujte v lednici.

Čaj ze smrkového jehličí proti stresu

Čaj ze smrkového jehličí pomáhá při zánětech dýchacích cest, chrapotu, kašli i nervozitě, stresu, melancholii a podrážděnosti; v neposlední řadě se využívá jako klokladlo na záněty dásní.  Zalijte 10 g sušených smrkových jehliček 200 ml studené vody a nechte 10-12 hodin macerovat. Potom přiveďte k varu, sejměte a zakryté nechte 10 minut vyluhovat. Pijí se 2 šálky denně, čaj je možné osladit medem. Nepijte déle než týden.

Domácí smrkový masážní olej se aplikuje na namožené svaly a bolavé klouby
Domácí smrkový masážní olej se aplikuje na namožené svaly a bolavé klouby
Zdroj: istock.com

Mazání ze smrkového jehličí na klouby

Domácí smrkový masážní olej se aplikuje na namožené svaly a bolavé klouby: smrkové jehličí zalijte 300 ml kvalitního oleje (musí bý ponořené) nechte 14 dní macerovat. Nezapomeňte každý den protřepat, aby se uvolnily účinné látky. Sceďte, nalijte do malých skleněných uzaviratelných lahviček a skladujte v lednici.

Smrková koupel proti nachlazení

Koupel čerstvého smrkového jehličí je vhodná při chorobách z nachlazení, ale doporučuje se i v rámci rekonvalescence po nemoci. Skvěle působí také proti nespavosti, únavě a vyčerpání i bolestech svalů a kloubů. Zhruba 3 hrsti čerstvého smrkového jehličí přelijte 3 l vroucí vody a nechte vyluhovat do vychladnutí. Pak přeceďte a nalijte do vany s vodou běžně teplou na koupání. Ve smrkové koupeli byste měli pobýt zhruba 20 minut. Nezapomeňte ale připouštět horkou vodu, abyste neprochladli. Nejlepší je koupel opakovat několik dní po sobě.

Koupel z čerstvého smrkového jehličí pomáhá při chorobách z nachlazení
Koupel z čerstvého smrkového jehličí pomáhá při chorobách z nachlazení
Zdroj: pixabay.com