Gigant je jedno z největších jatečních plemen holubů, díky své popularitě bylo uznané i k výstavním účelům. Existuje 15 barevných variant od modré přes červenou, bílou až po mandlovou a opálovou. Nejen pro své užitkové vlastnosti, ale i odolnost, vzhled i širokou barevnou variabilitu se stal oblíbeným plemenem po celém světě. U nás se giganti zprvu využívali ke křížení za účelem vylepšení užitkových vlastností, až později se začali chovat v čistokrevné plemenitbě. Třicetiletá tradice chovu tohoto plemene vyústila v založení Klubu chovatelů holubů gigantů.

Holubí život

Dospívá v 6 měsících. Zda bude vhodný do chovu, je zřejmé až v době jeho dospělosti. Špičkový jedinec soutěží na výstavách maximálně 2 až 3 roky. Pak je vhodný do chovu, ale už ne na výstavu. Holub se dožívá v průměru 7 let.  Chovná sezona gigantů trvá od ledna do července. Chovný pár vyvede v průměru 5 až 7 mláďat, ale ani 14 holoubat není výjimka.

Mláďata gigantů
Mláďata gigantů
Zdroj: Ondřej Matouš

Správná výživa

Jedinec denně spořádá 10 až 15 g směsi, která se skládá z granulí s přídavkem ječmene, kukuřice, pšenice, hrachu, prosa, pelušky, bobu, slunečnice a řepky. Když se zvířata chovají pouze ve voliéře, musí se jim do vody přidávat vitaminy, do krmení minerály a holubí grit je neodmyslitelnou součástí jejich stravy. Když mají možnost volného pohybu, najdou si vše potřebné v přírodě. Vzhledem k hmotnosti nejsou to dobří letci, raději se pohybuj zemi.

Choroby a očkování

Nejzákeřnější nemoci holubů jsou salmonelóza, proti které se musí alespoň dvakrát do roka očkovat, pseudomor (očkuje se dvakrát do roka) a trichomoniáza (vakcinace je jednou do roka před chovnou sezónou). Holubi nejsou údajně náchylní na ptačí chřipku, ale mohou být jejími nositeli.

Prima tip

Oblíbenou pochoutkou gigantů je bramborová nať. Vrhají se na ni s vervou a důkladně ji ozobají.