Co budete potřebovat

  • zdravé sazenice lichořeřišnice
  • kvalitní zeminu
  • vhodné nádoby
  • sázecí kolík

Jak budete postupovat

1. krok

V červnu se dají koupit na trzích sazeničky. Tedy pokud jste si je nepředpěstovali na parapetu nebo ve skleníku. Vyberte si nižší a silnější. Když je donesete domů, co nejdříve je přesaďte do vhodné nádoby nebo na záhon. Nedávejte je ven za plného slunce, spíše až k večeru. Není náročná, pěstovat se dá na záhonku stejně jako v nádobách na balkonech a terasách.

Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 1
Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 1
Zdroj: istock.com

2. krok

V době vegetativního období si ji můžete průběžně namnožovat. Jednoduše seříznete stonek asi 2 cm pod tím, kde tvoří písmeno „v“, a zasadíte ho do kypré země, půl centimetru nad tu vidlici. Pečlivě zalijte a dávejte pozor, aby v době zakořeňování byla půda stále vlhká. Jestliže se objeví mšice, napadená místa odstřihněte. Naštěstí rostlina dobře a rychle dorůstá.

Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 2
Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 2
Zdroj: istock.com

3. krok

Semena rostliny dozrávají průběžně až do prvních mrazíků, to je také nejvhodnější doba na sbírání a sušení semen, abyste měli vlastní na výsev pro příští rok. Semena (i poupátka) můžete naložit do octa nebo soli a připravit si tak falešné kapary.

Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 3
Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 3
Zdroj: istock.com

Prima tip: Využijte léčivé síly lichořeřišnice

Na tinkturu potřebujete jeden díl lichořeřišnice – listy, stonky a květy –, které zalijete čtyřmi díly kvalitní vodky, necháte na slunci macerovat asi tři týdny, občas směs protřepete. Potom přeceďte a roztok uchovávejte v tmavé lahvi. Užívá se dvacet kapek třikrát denně po dobu jednoho měsíce.

Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 5
Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici 5
Zdroj: Zdena Nováčková

V létě můžete čerstvé listy lichořeřišnice rozmixovat s vodou v poměru 1 : 4 (jeden díl rostliny, čtyři díly vody), potom přecedit. Užívejte lžíci šťávy denně. Směs připravujte každý den čerstvou. Šťáva se dá také použít jako vlasová voda, podporuje prokrvení pokožky a růst vlasů. Stačí pravidelně večer po dobu šesti týdnů vtírat do vlasů.