I když jsou odpady po konstrukční a mechanické stránce v pořádku, cesta od odtoku v umyvadle nebo dřezu do stoupačky se zanáší zbytky tuku, vousů, na stěnách se dokonce mohou usazovat i nerozpuštěné zbytky pracích prášků. Drobné problémy řeší sítko, které napasujeme do výlevky. Tam se nám zachytí všechny vlasy, kousky látek a jiné hrubé nečistoty.

Jak vyčistit ucpaný odpad:  můžeme vyzkoušet  domácí čističe odpadů, pomůže nám ocet nebo citron (kyselá báze) a jedlá soda, sůl nebo prášek do pečiva (zásaditá báze).
Jak vyčistit ucpaný odpad: můžeme vyzkoušet domácí čističe odpadů, pomůže nám ocet nebo citron (kyselá báze) a jedlá soda, sůl nebo prášek do pečiva (zásaditá báze).
Zdroj: istock.com

Různé postupy čištění ucpaného nebo ucpávajícího se odpadu

  • Nejprve zjistíme příčinu špatného odtoku. Často stačí použít obyčejný gumový zvon - ucpeme otvor přepadu a silně zapumpujeme.
  • Další fází je vyšroubovaní sifonu a jeho mechanické vyčistění – například v koupelně bývá zanesený chuchvalci vlasů, zbytků vousů nebo mýdla. Před demontáží nesmíme zapomenout postavit pod vyšroubovaný sifon kbelík, kam vytečou zbytky vody. Je také vhodné očistit horní část výtoku umyvadla. 
  • Po odstranění nejhorších nečistot v sifonu je vhodné použít některý z chemických prostředků, které dokážou vyčistit nejen zbytky vrstev na stěnách sifonu, ale i odpadového potrubí. Mezi přípravky na bázi louhu (hydroxidu sodného) po dlouhá léta platil za osvědčenou hvězdu přípravek krtek, dnes je podobných pomocníků k dostání mnoho - jejich účinnost se liší jen koncentrací louhu, obvykle se ale blíží 100 %. Do odtoku nasypeme odměrku přípravku a zalijeme horkou vodou. Reakce je prudká, doporučuje se absolvovat tuto operaci s gumovými rukavicemi a brýlemi  - voda často vystřikuje ze sifonu ven, takže hrozí poleptání. 
  • Můžeme vyzkoušet také domácí čističe odpadů, zvláště vhodné je to v kuchyni. Pomůže nám ocet nebo citron (kyselá báze) a jedlá soda, sůl nebo prášek do pečiva (zásaditá báze). Například půl šálku sody nasypeme do sifonu a nalijeme stejné množství octa, až opadne pěna ještě zalijeme  vroucí vodou.
  • Pokud je odpad tak ucpaný, že neodtéká vůbec, pomůže jen mechanická cesta. V případě takto silně zaneseného potrubí je nutné špunt „prošťouchnout“. K tomu slouží instalatérské péro neboli čistící pružina, které lze koupit v hobby prodejně nebo prodejně potřeb pro instalatéry. Zvolit můžeme buď ruční spirálu, nebo s elektrickým pohonem. Odšroubujeme sifon a do potrubí zavedeme pružinu až k ucpanému místu. Krouživým pohybem ji postupně posouváme potrubím, dokud se ucpávka neuvolní nebo neprorazí.
  • Teprve když uvedené postupy nepomůžou, je potřeba zavolat odborníky.