Hvozdík bradatý není příliš vysoký (od třiceti do šedesáti centimetrů), ale je pevný a nepoléhá, odolá i nepříznivému počasí a ani nevyžaduje žádnou zvláštní péči. K dostání jsou kultivary s jednoduchými a plnými květy v bílých, růžových a tmavě červených odstínech, oblíbené jsou také vícebarevné varianty.

jak pěstovat hvozdík bradatý
Zdroj: SEMO

Jak na to

1. krok

Semínka vysévejte od poloviny června do poloviny července. Výhodnější je výsev do řádků, abyste mohli porost udržovat bez plevelu. Není potřeba je přepichovat, pokud nevysejete semena příliš hustě. Od konce srpna do poloviny září pak přesaďte mladé rostliny na záhon 20 až 25 cm od sebe. Bude jim svědčit místo na plném slunci, snesou ale i mírný polostín. Stačí jim hlinitá zásaditá půda s vyšším obsahem vápníku, k vylepšení použijte rozleželý kompost – čerstvý hnůj nesnáší. Nemá rád ani přílišné přemokření. Do konce podzimu vytvoří přízemní trsy tmavě zelených kopinatých listů. Před zimou je dobré mladé rostlinky hvozdíku zakrýt chvojím, nezapomeňte na vydatnou zálivku.

Jak pěstovat hvozdík bradatý 1
Zdroj: archiv redakce

2. krok

Hvozdík bradatý vytváří velké množství semen, a ponecháte-li mu prostor a čas, vysemení se sám. V porostu nechte ale jen část odkvetlých rostlin, ostatní hvozdíky sestřihněte těsně nad trsem listů. Ze samovolných výsevů nepočítejte s tím, že barvy budou přesně takové jako u původních hvozdíků, ovšem na druhou stranu se můžete dočkat na jednom květním stvolu opravdu velice zajímavých barevných kombinací. 

Jak pěstovat hvozdík bradatý 2
Zdroj: istock.com

Prima tip

Jak pěstovat hvozdík bradatý 3
Zdroj: SEMO

Několik posledních let je populární hybrid NOVERNA CLOWN F1. Velké a bohaté květy jsou pestrobarevné a připomínají klauna, kterého má hybrid v názvu. Co je na nich ale skutečně zvláštní, je změna barvy – každý kvítek soukvětí se vývojem mění z bílé přes světle růžovou do růžovočervené až fialovočervené barvy. Výsledným efektem je pestré, ale barevně perfektně sladěné soukvětí. Rostlina dorůstá do výšky 40–60 cm, výborně hodí k řezu.