Zdravotní rizika od bodavého hmyzu přitom hrozí nejen nám, ale i našim domácím mazlíčkům. Zejména pokud cestujeme se psem do jihoevropských zemí, měli bychom být ostražití před nákazou leishmaniózou či podkožní červivostí – to jsou onemocnění přenášená komáry a koutulemi. Riziko nákazy podkožní červivostí je ale už i v ČR velmi aktuální. Lidé se mohou chránit nejrůznějšími repelenty – a to samé by měli dopřát i svému mazlíčkovi. Při použití vhodného přípravku s repelentním účinkem se totiž parazit usmrtí dříve, než se ke psovi přisaje, a tak se eliminuje možnost nákazy onemocněním.

Ochrana psa před bodavým hmyzem: prevence nadevše

Doplňkově můžeme k ochraně domácích mazlíčků využít moskytiér či ventilátoru k odhánění hmyzu. Vhodné je nepouštět psa ven po západu slunce. Primárně bychom však měli zvolit vhodnou formu ochrany, například pomocí repelentního spot-on přípravku, který zabrání přisátí parazitů. Aplikace přípravku na kůži v linii hřbetu psa je jednoduchá, pouze je nutné ji pravidelně opakovat jednou za 4 týdny.

Prima tip: domácí repelent pro psa

Asi 100 g sušeného rozmarýnu lékařského zalijte 500 ml vroucí vody, přikryjte a nechte asi 30 minut vyluhovat, sceďte a nechte vychladnout. Přidejte 1 lžičku jablečného octa, promíchejte a nalijte do rozprašovače. Aplikujte po dvou až třech hodinách, chraňte oči a nos psa.

Ochrana psa před bodavým hmyzem: důslednost a obezřetnost

Jelikož si pes nemůže postěžovat, jak, co a kde ho bolí, musí být důsledný a všímavý jeho páníček, aby odhalil příznaky onemocnění, která přenášejí paraziti, a včas zahájil léčbu. „Obecně se u zvířat napadených bodavým hmyzem projevuje podrážděním kůže a svěděním, kdy se takzvaně drbají. Komáři si k sání krve často vyhledávají méně osrstěná či dokonce holá místa (kolem uší, oči), tudíž bývá bodnutí hmyzem pro majitele lépe viditelné,“ radí MVDr. Radek Protiva z plzeňské Veterinární kliniky RPVET. Pokud chovatelé u psů podcení prevenci, a mohlo tak dojít k nákaze zvířete, měli by být alespoň obezřetní a všímat si i malých, normálně neobvyklých příznaků.

Jak chránit svého psa před komáry 2
Jak chránit svého psa před komáry 2
Zdroj: animalhealth.bayer.cz

Jak rozpoznat u psa leishmaniózu?

Jde o onemocnění přenášené koutulemi, u kterého dochází k postižení kůže či očí, úbytku váhy, nadměrnému růstu drápů, kožní lézi, kulhání, chudokrevnosti, selhávání ledvin či průjmu.

Jak rozpoznat u psa podkožní červivost?

Představuje u nás stále častější onemocnění přenášené komáry. Toto onemocnění je celkem těžce diagnostikovatelné, jelikož mnoho psů nejeví žádné nebo jen nenápadné známky napadení. Onemocnění se vyznačuje otoky, svěděním anebo zarudnutím kůže.