Nezbytným krokem v podzimním úklidu zahrady, ještě před prvním sněhem, je důkladné odstranění spadaného listí z trávníku. Zabráníte tak tvorbě plísní, které se ve vlhkém a neprovzdušněném prostředí rychle tvoří a ohrožují život trávníku. Naopak na záhonech, zvláště zeleninových, už tak pečliví být nemusíte, ba právě naopak. Spadané listí můžete využít jako mulč k ochraně zeminy a vytrvalých rostlin před mrazem a nežádoucím vypařováním zimní vláhy.

Hrabání listí na trávníku

Počkejte, až mráz spálí listí na stromech a vítr ho shodí na zem a důkladně ho vyhrabejte. Jestli zůstane na trávě přes zimu, zabrání jí přijímat důležité sluneční paprsky – trávník pod nánosem listí bude zahnívat a prorůstat mechem. To může způsobit „vyležení“ zelené plochy a na jaře pak zbydou nepěkná holá místa.

Spadané listí můžete využít jako mulč
Spadané listí můžete využít jako mulč
Zdroj: Fiskars

Co se s spadaným listím

Téměř všechno listí se dá zkompostovat. Je dobré, když se smíchá se zeminou, zbytky z kuchyně, případně s pilinami nebo dřevěným popelem. Mnohem rychleji se promění v úrodnou hmotu. Větší vrstvy listí můžete dát na porosty cibulovin nebo přímo nechat pod ovocnými stromy jako ochrannou peřinku. Pokud však stromy trpí rzí a strupovitostí, raději všechny listy pečlivě vyhrabejte, neboť spory těchto nemocí v nich přečkají zimu a na jaře se na stromy opět vrátí. I takto napadené listy lze kompostovat, spory nevydrží zetlení ve vyšší vrstvě kompostu.

Jaké hrábě si vybrat

Hrabání listí patří v podzimním období k téměř každodenním činnostem. Vyplatí se proto věnovat pozornost výběru náčiní, které vám může ušetřit čas i práci. Listí je možné odstraňovat buďto foukačem, nebo tradičně hráběmi, které jsou základním pomocníkem. Volit můžete z různých druhů dle typu materiálu, délky násady, pohodlné rukojeti či velikosti zubů – na ty by se listí nemělo napichovat a zároveň by mezi nimi neměly zůstávat kamínky nebo větvičky. Pro hrabání listí se nejvíc hodí tzv. švédské hrábě, jako například extra široké hrábě na listí s vějířkovitými prsty SolidXL od značky Fiskars.

Extra široké hrábě na listí s vějířkovitými prsty SolidXL
Extra široké hrábě na listí s vějířkovitými prsty SolidXL
Zdroj: Fiskars

Obecně je pořízení švédských hrábí sice o něco nákladnější než v případě obyčejných, ale práce s nimi je snadnější a rychlejší. Mají vějířovitý tvar s široce rozevřenými prsty, které lze u speciálních modelů podle potřeby zužovat. Dají se sehnat v  plastovém či kovovém provedení. Kovové hrábě jsou o něco odolnější než plastové, ale ani u těch plastových se nemusíte bát, že by se snadno polámaly. Plast je odolný vůči nárazům i mrazu, navíc je jeho výhodou lehkost. Hlavní výhodou kovových hrábí je naproti tomu jejich možné využití například při úklidu po vertikulaci – můžete na ně více přitlačit, udusání půdy je s nimi efektivnější. Násada může být hliníková nebo dřevěná.

Prima tip

Nevíte, jakou délku násady hrábí zvolit, aby bylo hrabání co nejpohodlnější? Postavte se, ohněte ruku a dejte ji do pravého úhlu – dlaní byste měli uchopit vršek násady.