Jack Russell teriér (všeobecně známý pod zkratkou JRT), je téměř na celém světě velmi oblíbené plemeno, které pochází z Anglie. Je to velmi inteligentní, temperamentní ale i svéhlavý psík, se kterým se nikdy nebudete nudit. Jeho neúnavnost v aportování balonků a ve hře s ostatními psy je mezi pejskaři pověstná.

Vždy připraven ke hře!
Vždy připraven ke hře!
Zdroj: pixabay.com

Plemeno pochází z Anglie, kde se o jeho vznik zasloužil pastor John Russell, který roku 1863 jednoho ze svých psů ukázal na výstavě. Původně choval krátkonohou i dlouhonohou variantu těchto teriérů, časem byli tito psi rozděleni na Jack Russelly a Parson Russelly, kteří jsou o trochu vyšší. Mezinárodně uznávaným plemenem je Jack Russell až od roku 2001.

Jdeme si hrát?
Jdeme si hrát?
Zdroj: pixabay.com

JRT je poměrně malý psík, velmi dobře osvalený. V kohoutku dosahuje výšky 25–30 cm, váží 5–6 kg (velmi často se však vyskytují těžší jedinci).

Standard plemene uznává tři varianty srsti. JRT může být krátkosrstý, lámaný a drsnosrstý. Srst musí mít vždy bílý základ a bílá musí převažovat nad tříslovými nebo tříslovými a černými znaky. Péče o srst není nijak náročná, hladkosrstou a lámanou variantu stačí občas vyčesat, drsnosrstou variantu nechat 2x ročně trimovat. JRT celoročně líná!

JRT s kupírovaným ocáskem
JRT s kupírovaným ocáskem
Zdroj: pixabay.com

JRT se využívá k loveckým i pracovním účelům, ale nejčastěji bývá chován jako společenské plemeno. Je to pes velmi přátelský k lidem, především k dětem, a při dobré socializaci i k ostatním psům. Pokud se však socializace v mládí podcení, dokáže z raslíka vyrůst rváč, který své okolí terorizuje přerostlým egem.

Bystrá očka jsou u JRT samozřejmostí
Bystrá očka jsou u JRT samozřejmostí
Zdroj: pixabay.com

JRT má dosud silně vyvinutý lovecký pud, který se často projevuje především ve vztahu ke kočkám a jiným domácím zvířatům. Důslednou výchovou od mládí se však dá docílit i jejich bezproblémového soužití. Tolerance však nebude platit pro kočky cizí!

Jsme kamarádky, ale cizí kočky nesnáším!
Jsme kamarádky, ale cizí kočky nesnáším!
Zdroj: Simona Sedláčková

Tato rasa vyžaduje dostatek pohybu i zábavy. Hodí se k nejrůznějším psím sportům.