Indický běžec je úžasné a ohromně užitečné zvíře. Například v Německu tyto kachny běžně využívají k hubení různého hmyzu a především slimáků. Jedna kachna nasbírá za den v průměru osmdesát dekagramů plžů. Výhody tohoto ojedinělého druhu kachny začínají využívat i naši zahrádkáři, především v boji proti stále sílící invazi plzáků španělských.

Proč vůbec kachna začala běhat?

Už název této kachny napovídá, že pochází z daleké Indie. Velký vliv na formování její netypické postavy mají ale i pasáci z některých asijských zemí, kteří pásli zvířata v odlehlých travnatých končinách a po vykrmení je hnali na výroční trhy do různých měst, vzdálených i přes dvě stě kilometrů. Kachny, které urazily tak velkou vzdálenost, si vypracovaly vysokou, štíhlou a vzpřímenou postavu na dlouhých běhácích. Samozřejmě také byly zdravé a otužilé.

Indický běžec: podivuhodná kachna, která miluje plzáky a za jeden den jich spořádá skoro kilo 3
Zdroj: Ing. Zdeněk Štěpánek

Je to běžec doslova a do písmene

Chov indického běžce není nijak náročný, nelze si však myslet, že mu stačí metr výběhu a hodit pšenici. Rozhodně to není kachna pro každého, kdo slyšel, že žere slimáky a teď se rozhodl, že musí běžce mít. Základním předpokladem pro úspěšný a hlavně zdravý chov je dostatečný výběh. Indický běžec doslova trpí na malém prostoru. Na rozdíl třeba od kachen pekingských nebo pižmových je čilý, celý den aktivní, shánlivý. To mu samozřejmě umožňují jeho běháky posazené dozadu a jeho nízká hmotnost. Pro jeden pár se doporučuje přibližně 700 metrů čtverečních travnaté plochy pod ovocnými stromy. Jedině tak se běžci cítí spokojeně a nerušeně.

Indický běžec: podivuhodná kachna, která miluje plzáky a za jeden den jich spořádá skoro kilo 4
Zdroj: Ing. Zdeněk Štěpánek

Kachní jídelníček není jenom o slimácích

Indický běžec se samozřejmě krmit musí, slimáci by jim nestačili. Dostávají klasické granulky pro kachny, krmí se jednou denně před zavřením misku do kachníku. Ráno vyběhnou ven, vykoupou se a luxují slimáky. Pokud z nich chcete mít opravdu radost, tak jim pořiďte i rybníček, totiž milují vodu a vidět je na rybníčku je dívat se na radost v přímém přenosu. Na malých zahradách stačí dát bedýnku s výškou 10 cm a každý den vyměnit vodu. Například pro tři kachny na běžnou zahradu to vystačí. Jinak neničí vůbec nic, prý jen salát, tak ho raději nepěstujte. Když si pořídíte běžce, nemyslete si, že za 3 měsíce slimáci zcela zmizí, ale je jich podstatně méně.

Indický běžec: podivuhodná kachna, která miluje plzáky a za jeden den jich spořádá skoro kilo 2
Zdroj: Ing. Zdeněk Štěpánek

O svých chovatelských začátcích chovatel Zdeněk Štěpánek z Dolní Libchavy říká: „Miluji tyto zvláštní kachny. Když vidíte, jak se pohybují po zahradě jako malí tučnáci se stále veselým upřímným výrazem, vypadá to bláznivě, ale oni opravdu takové jsou. A jezdí po zahradě jak vysavače hmyzu a slimáků, což je opravdu úžasné“.