Kostival lékařský (Symphytum officinale) je nepřehlédnutelná statná trvalka se silným  dužnatým oddenkem a trsy vzpřímených chlupatých listů. Bohaté květy jsou fialové, purpurové, růžové i bílé. Kvete na jaře. Kořen je protáhlý, dužnatý, na povrchu černý a uvnitř bělavý. Kostival se vyskytuje planě na březích potoků, řek, na okrajích lesů a v dalších mokřinách. Z rostliny se používá především kořen, méně často nať. Kořen vyryjeme rycími vidlemi na jaře před začátkem vegetace (březen-duben) nebo na podzim (září-listopad). Po omytí ho rozřízneme podélně nebo nakrájejte na slabá kolečka. Při sušení nesmí teplota přesáhnout 45 °C. Kořen kostivalu se dá také uskladnit do písku podobně jako křen a mrkev.

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je nepřehlédnutelná statná trvalka
Kostival lékařský (Symphytum officinale) je nepřehlédnutelná statná trvalka
Zdroj: istock.com

Proč a jak kostival lékařský pomáhá

Kostival lékařský obsahuje hlavně silice, slizové látky, třísloviny, alkaloidy, alantoin, triterpeny, aminokyseliny, škrob, cholin a pryskyřice. Léčivých schopností kostivalu se využívalo po staletí, nicméně dnes nad ní visí pomyslný otazník, protože obsahuje řadu alkaloidů, z nichž některé jsou považovány za toxické. Používáme ji výhradně zevně!!! Kostival působí protizánětlivě, hojivé účinky a podporuje rychlou obnovu tkání. Doporučuje se zejména na výrony, modřiny, zranění vzniklá při sportu. Výborných výsledků dosahuje při léčení zánětů, bolestí kloubů, šlach a vazů, urychluje hojení zlomenin. Kostival je rovněž velmi účinný na křečové žíly, pomalu se hojící rány, proleženiny a vředy. Masti z kostivalu léčí opařeniny, popáleniny a kůži spálenou sluncem. V těhotenství a v průběhu kojení je potřeba používat kostival s obezřetností. Staří Řekové ošetřovali šťávou z kostivalu i vážná zranění, neboť věřili, že roztrhanému masu pomáhá srůst. Jeden z antických léčitelů popsal, že vařením kořene vzniká lepivá pasta, která je schopna slepit kusy masa k sobě. Pasta z kostivalu ztvrdne jako sádra - toho se využívalo na bojištích k ošetření zlomenin. V 16. století byl kostival základní bylinou k hojení ran, zánětů a vředů.

Kostival lékařský (Symphytum officinale): jako léčivka využívá především kořen
Kostival lékařský (Symphytum officinale): jako léčivka využívá především kořen
Zdroj: istock.com

Domácí kostivalová mast

Asi 5 kousků omytého čerstvého kostivalového kořene nadrobno nasekáme a vložíme do 250 g rozehřátého nesoleného vepřového sádla. Vegani můžou použít stejné množství rozpuštěného bambuckého másla (karité). Přes noc necháme uležet, druhý den opět rozehřejeme a scedíme přes gázu do sterilních uzavíratelných nádobek. Uložíme v chladničce a při kloubních potížích potíráme několikrát denně bolestivá místa. Pokud máme sušený kořen kostivalu, tak jej nadrobno rozemeleme na prášek a použijeme zhruba 50 g při stejném postupu.

Domácí kostivalová mast na kosti, klouby a svaly
Domácí kostivalová mast na kosti, klouby a svaly
Zdroj: istock.com

Domácí kostivalové mazání

2 lžíce nastrouhaného čerstvého kořene kostivalu nebo 2 lžičky sušeného zalijeme 500 ml čirého alkoholu (min 45%) nebo lékárenského lihu, dobře uzavřeme a necháme dva týdny stát na teplém místě. Každý den pečlivě protřepeme. Po uplynutí této doby scedíme.

Domácí kostivalové mazání na kosti, klouby a svaly
Domácí kostivalové mazání na kosti, klouby a svaly
Zdroj: istock.com

Domácí kostivalový obklad

Dobře usušené kořeny pomeleme na moučku a v šálku vroucí vody rychle umícháme s několika kapkami oleje na kaši, potřeme jí plátěný hadřík, teplý položíme na bolavé místo a zabalíme.