Havanský psík: Ideální pes do bytu

Havanský psík pochází, jak už jméno napovídá, z Kuby, kam byli jeho předci patrně dovezeni námořníky ze západního Středozemí. Předpokládá se, že vznikl křížením boloňských psíků a pudlů. V mezinárodní klasifikaci patří do skupiny bišonů.

Havanský psík
Havanský psík
Zdroj: pixabay.com

Patří mezi malá plemena, s váhou 3–6 kg a kohoutkovou výškou 21–29 cm.

Vyskytuje se v mnoha barvách a barevných kombinacích od čistě bílé přes krémovou, různé odstíny hnědé až po černou. Srst havanského psíka vyžaduje opravdu velkou a pravidelnou péči, jinak se pejsek rychle promění v kupu zacuchaných dredů. Srst se musí nejméně 3x týdně vyčesávat, pomocí hřebenu s řídkými zuby. Existuje také sprej se speciálním roztokem na snadné vyčesávání a proti lámání srsti. Výhodou havanského psíka je, že vůbec nelíná, všechny vypadané chlupy zůstanou při vyčesávání na hřebenu. Srst by se však neměla stříhat, pouze zastřihovat v oblasti tlapek a nad očima.

Havanský psík
Havanský psík
Zdroj: pixabay.com

Jedná se o veselé a hravé psíky s milou povahou. Jsou velmi závislí na svém páníčkovi a změnu majitele nesou velmi špatně. Výborně se hodí ke starším lidem, protože nevyžadují žádné dlouhé procházky a sportovci se mezi havanskými psíky také nevyskytují. Hodí se i k větším dětem.

Havanský psík
Havanský psík
Zdroj: pixabay.com

Havanský psík rozhodně není žádný hlídač, i když štěkat umí velmi vydatně. Především tehdy, když si vynucuje pozornost svého pána. Toto plemeno vychází velmi dobře s kočkami a dalšími zvířecími členy rodiny. Velkých psů se občas bojí, a tím pádem na ně útočí. Podobnému chování se však dá předejít důslednou výchovou a socializací od útlého věku.