Dřevo patří mezi jeden z nejpříjemnějších přírodních materiálů, ze kterého se dá vyrábět mnoho užitečných, ale také krásných věcí. Figury, objekty, dekorace i věci denní potřeby, kterým tento na pohled ušlechtilý a na dotek příjemný materiál propůjčuje jakousi důvěryhodnost, vřelost a útulnost.

dřevo 4
dřevo 4
Zdroj: Prima FTV

Jak začít

Můžete si vyrobit například jednoduchý reliéf na lipovém prkénku. Co všechno k tomu budeme krom dřevěné destičky s předkresleným motivem ještě potřebovat?

  • dlátko zvané véčko, kterým uděláte tenké linky
  • 2–3 dlátka na struktury
dřevo 2
dřevo 2
Zdroj: Prima FTV

Jak na to

Při práci musíte pamatovat na to, že dlátko se musí držet velmi nakrátko, aby neklouzalo. Pak již jen nasadíte na linku a podle ní jedete, přičemž je důležité mít zpevněnou ruku, opírat se o ni a nezvedat ji nad motiv. Potom přistoupíte k vyřezávání struktury, ta by měla být výrazná, takže použijete dvě dláta. Nejprve mělké, kterým se udělá takové mírné zavlnění. Následně hrubším dlátem začnete tvarovat tak, že uděláte menší vlnky, které vytvoří strukturu výraznou.

dřevo 1
dřevo 1
Zdroj: Prima FTV

Jak upravovat dřevěné výrobky

Aby motiv reliéfu skutečně vystoupil, musíte použít barvu. Barva se do dřeva vsákne vždy nestejnoměrně. Do linek se dostane barvy daleko více, budou proto tmavší, naproti tomu plochy zůstanou světlejší. Toho se dá právě u reliéfu pěkně využít. K nátěru použijete jednoduché vodové mořidlo a štětec. Barvu nanášejte stejnoměrně z jedné strany na druhou.

Dalšího zvýraznění reliéfu dosáhnete smirkováním. Pro obrušování tak měkkého dřeva, jako je to lipové, potřebujete i jemný smirkový papír. Na závěr musíte barvu uzavřít, aby se nerozmazávala, a ochránit dřevo proti prachu. Možností je více, ovšem odbornice doporučuje konzervaci pomocí voskování. Na to potřebujete buď jednoduchou voskovou pastu, kterou lze zakoupit již hotovou, anebo můžete voskovat za tepla. Na to budete potřebovat horkovzdušnou pistoli a plátky vosku.

Dřevo můžete také olejovat, například klasickou fermeží pomocí tepelně upraveného lněného oleje, ale i různými jinými speciálními oleji. Ve výsledku pak ale barva vždy trochu ztmavne. Další úpravy se dělají rovněž pomocí mořidel či laků, od vodových po epoxidové. Při lakování je však zapotřebí dát pozor na sílu vrstvy laku, aby pod ním dřevo nepopraskalo.