Běžně se vyřezává z dýní, melounů a klasické zeleniny. Tedy z mrkve, bílé ředkve, řepy, celeru, kedlubny, vodnice, okurky, cukety nebo sladké brambory (batátu). Dá se tvořit i z fenyklu, zázvoru, dokonce i z česneku a košťálu brokolice. Nelze tvořit z bobulovin, které jsou plné šťávy.

Běžně se vyřezává z dýní, melounů a klasické zeleniny
Běžně se vyřezává z dýní, melounů a klasické zeleniny
Zdroj: Prima FTV

Nástroje na carving

Na jemné řezání se používají především thajské nože, pak samozřejmě využíváme i zeleninové nože. Můžete použít jak rovný, tak zahnutý a občas něco většího překrojíte velkým zeleninovým nožem. A jsou tu i dlátka ve tvaru U a V, zoubkouvané (Z) a pomocná dlátka a nožíky. Nejčastěji asi využijete kulatá dlátka, která jsou i v základní sadě. Je potřeba více velikostí, pokud vyřezáváte květy. Na plastiky jsou šikovná očka různých tvarů – jde o obličeje a plastiky zvířat či lidí.

Nástroje na carving
Nástroje na carving
Zdroj: Prima FTV

Co se dá z čeho vyřezat

  • růže z červené řepy, bílé ředkve a mrkve
  • kaly z fenyklu, z kedluben
  • jiřiny a růže z bílé ředkve a vodnice
Vyřezávané květiny
Vyřezávané květiny
Zdroj: Prima FTV

Jak udržet hotové dílo čerstvé

Větší kusy jako melouny, cukety, dýně stačí porosit vodou a překrýt fólii, příp. hadrovým ubrouskem a dát do lednice. Takto vydrží i několik dní. Květy vložte na chvíli do vody, pokud chcete, aby nasály vodu.  Pokud nechcete, aby úplně ztuhly, tak poroste a uložte do misky pod víko nebo fólii a opět do ledničky. Lístečky (z cukety, okurky) ve vodě ztuhnou, ztvarují se, ale neponechávejte je ve vodě dlouho.

Vyřezávané růže
Vyřezávané růže
Zdroj: Prima FTV

Prima tipy

  • Když cibuli a šalotku ponoříte do vody, nebudete u vyřezávání slzet.
  • S mrkví se lépe pracuje, když ji namočíte do osolené vody.
  • Jablka, lilky, hrušky nehnědnou, když se namočí do citronové či limetkové šťávy. Ale to je jen krátký efekt. Jinak využijte přípravek „bělku“ (antioxidační směs), která tmavnoucí věci podrží i týden.

Červená řepa pouští méně barviva, když ji předem namočíte ve slané vodě.