Proč je péče o botanické druhy odlišná od komerčních hybridů 

Je třeba brát v úvahu, že hybridy mají často velmi složitý rodokmen, jehož předkové mívají různé ekologické nároky. A ty se právě tou hybridizací promísí a jaksi zprůměrují. Navíc se tu výrazně projevuje šlechtitelská selekce potomstva, kde se pro další množení používají jen ti jedinci, kteří mají požadované vlastnosti, tedy mj. i tu kýženou tolerantnost k pěstitelským chybám. Botanické, tedy původní druhy jsou naopak silně vázány na konkrétní biotop a klima s ním spojené, což nás nutí se jim co možná nejvíce přiblížit. 

Botanický druh Phalenopsis
Botanický druh Phalenopsis
Zdroj: Prima FTV

Jak volíme druhy podle různých domácích prostředí

Určitě je rozdíl podle toho, zda je umístíme do panelákového bytu s ústředním topením, na zasklenou lodžii, schodiště či do zimní zahrady, opět je tu rozhodující nárok jednotlivých druhů na teplotu, vlhkost, intenzitu světla…

Chladnomilná černá orchidej
Chladnomilná černá orchidej
Zdroj: Prima FTV

Jak v zimě přilepšit našim orchidejím v domácím prostředí

V zimním období orchideje z vyšších nadmořských poloh procházejí různým stupněm vegetačního klidu, což znamená, že zastavíme hnojení. To ale neznamená, že hibernují jako medvědi, a pro jejich dobrou kondici je dobré korigovat náš velmi krátký den a nízkou intenzitu světla. Řešením je přisvětlování, které je pro orchideje na oknech přínosné, pro rostliny v prostoru bytu nezbytné. To se týká i nížinných druhů, které pokračují ve vegetaci. Těm navíc ještě v suchém bytovém prostředí dopřáváme pravidelné rosení.

Botanický druh Dendrobia
Botanický druh Dendrobia
Zdroj: Prima FTV

Proč orchidejím v zimě neustále věnovat pozornost

U orchidejí je důležité sledovat zdravotní stav rostliny s ohledem na hospodaření s vodou. Často bývá nelehké vybalancovat správné množství (interval) zálivky. Při nadměrné zálivce rostliny zahnívají, při přílišném omezení naopak zasychají. V suchém vzduchu místností a při omezené cirkulaci (proudění) vzduchu se navíc velmi daří různým fytofágům, především sviluškám a červcům, a pokud nejsou odhaleni včas, dokážou rostliny zlikvidovat během dvou tří týdnů.