Příjemné na aranžování do dýně je také to, že můžete použít i květiny a plody podzimu, které najdete na zahradě či volně v přírodě. Použití přírodních materiálů je přímo žádoucí – ve spojení s dýní působí aranžmá jako krásné poděkování přírodě za její dary.

Budete potřebovat

  • dýni Hokkaidó
  • minislunečnice ‘Sonja‘ (Helianthus annuus), 3 ks
  • větvičku šípkového keře (Rosa sp.) s šípky
  • větvičku mochyně židovské třešně (Physalis alkekengi)
  • drobnokvěté listopadky, tzv. „santinky“, (Chrysanthemum) ‘Nathalie‘, 5 ks
  • větvičky okrasné jabloně, 3 ks
  • alstromérie (Alstroemeria) ‘Tampa‘, 3 ks
  • třezalku (Hypericum) ‘Blushing Romance‘, 2 ks
  • montbrécie (Crocosmia) ‘Mistral‘, 3 ks
Aranžmá s dýní: Podzimní dekorace v ohnivých barvách
Zdroj: Smartpress

Jak na to

1. krok

Z dýně odkrojíme ostrým kuchyňským nožem vrchní část se stopkou a lžící vydlabeme dužinu se semínky. Stěny dýně nechte co nejširší, aby příliš rychle nevysychala. Vložte celofán (použít můžete také igelit, alobal či jakýkoli jiný neprodyšný materiál) a vyplňte prostor aranžovací hmotou. Celofán oddělí hmotu od dužiny, která díky tomu nebude tak rychle zahnívat.

dekorace dýně
Zdroj: Smartpress

2. krok

Začněte aranžovat od největších, nejvýraznějších květů, v tomto případě minislunečnic. Před aranžováním nezapomeňte nechat veškerý materiál dobře napít, i ten, který natrháte v přírodě (šípek, jablíčka apod.).

dekorace dýně
Zdroj: Smartpress

3. krok

Prostřídávejte všechny druhy květin, které máte k dispozici, dodržujte pravidelné střídání barev. Výsledné aranžmá by mělo být zhruba z 1/3 tvořené květinami, 2/3 tvoří dýně. Dbejte zejména na to, aby stonky květin nebyly příliš dlouhé. Prohlédněte si aranžmá ze všech stran, zda je pěkně vyplněné a zda se nikde neukazuje aranžovací hmota.

dekorace dý
Zdroj: Smartpress

4. krok

Vložte veškerý další rostlinný materiál. Na závěr si nechte drobné plody, které máte k dispozici – v tomto případě šípek a jablíčka –, umístěte je lehce nad květy, aby vynikly (a nepropadly se mezi květy). Pro větší přirozenost celkového aranžmá nechte na stoncích také listy.

dekorace dý
Zdroj: Smartpress

Prima tip

Krásně podzimně působí také svícínky z jablek. Vyberte pěkná, červená jablka, naleštěte je a podle čajové svíčky vykrojte nahoře otvor. Čajovou svíčku můžete vyndat z hliníkové podmisky, aby nebyla vidět, ale nic se nestane, pokud ji na svíčce necháte. Svíčka musí končit zároveň s okrajem jablka.

dýnová
Zdroj: Smartpress

Místo minislunečnice lze použít slunečnici topinambur (Helianthus tuberosus), jde o okrasnou trvalku, kterou si přinesete z procházky přírodou na přelomu léta a podzimu. Roste v blízkosti řek, železničních tratí nebo při krajích polí a pro svůj vysoký vzrůst je nepřehlédnutelná.

Návody pocházejí z knihy Můj květinový ateliér, vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz

Text byl redakčně upraven!

dýnová
Zdroj: Smartpress

Autorka, zkušená a úspěšná floristka Markéta Keclíková, zasvěcuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou do základů praktické floristiky, jejích technik a pojetí, ale kniha obsahuje také řadu užitečných rad týkajících se nákupu květin, péče o ně a jejich vlastností. Kniha obsahuje přes 200 návodných a ilustračních fotografií, podle kterých dokáže i začátečník vyrobit půvabnou a originální dekoraci nebo dárek pro dívku, ženu či muže.