1. tip, jak se zbavit roztočů: pravidelně větrejte

Je nutné správně větrat (ideální je větrání okny otevřenými dokořán a takzvaně křížem přes protilehlá okna a dveře) a tím snižovat relativní vlhkost vzduchu. Ideální rozmezí je 35–55 procent. Roztočům totiž vadí vlhkost pod 55 procent! Nejpříznivější pro roztoče je relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 70–80 %.

2. tip, jak se zbavit roztočů: nepřetápějte

Proti roztočům pomáhá také snížení teploty v interiéru. V zimě je vhodné udržovat teplotu v místnostech maximálně na 22 °C. Vyšší teplota vzduchu už roztočům velmi svědčí; nejlepší podmínky pro růst roztočů nabízí prostředí s teplotou 26 °C.

6 super tipů, jak se zbavit roztočů: v 1 g  prachu z lůžka se ukrývá na 15 tisíc roztočů!
6 super tipů, jak se zbavit roztočů: v 1 g prachu z lůžka se ukrývá na 15 tisíc roztočů!
Zdroj: pixabay.com

3. tip, jak se zbavit roztočů: perte často ložní prádlo

Pravidelně a co možná nejčastěji perte ložní prádlo (a případně textilní hračky v posteli) a to na minimálně 60 °C. V pouhém jednom gramu prachu z matrace, polštáře nebo peřiny běžného lůžka se totiž ukrývá až 15 tisíc roztočů. Proč mají roztoči v posteli ideální podmínky k životu? Každou noc jim necháváme v posteli dostatek jejich hlavní výživy – částečky oloupané z naší pokožky. Dýcháním a pocením vzniká zvýšená vlhkost v lůžku, a vytváří tak ideální klima pro roztoče. Navíc svým tělem lůžko roztočům každou noc vytápíme.

4. tip, jak se zbavit roztočů: hubí je slunce i mráz

Roztoče pravděpodobně hubí dlouhodobé vystavení slunečnímu svitu nebo naopak nízké teploty. Plyšové hračky proto zkuste například dát občas na noc do mrazáku a lůžkoviny i v zimě větrat venku na sluníčku.

6 super tipů, jak se zbavit roztočů: lůžkoviny dávejte větrat na slunce
6 super tipů, jak se zbavit roztočů: lůžkoviny dávejte větrat na slunce
Zdroj: pixabay.com

5. tip, jak se zbavit roztočů: ložnice bez koberce

V místnosti, kde spíme by mělo být co nejméně textilií a koberců. Pokud koberce, tak klasické s krátkým vlasem. Ale ideálně by měla být ložnice bez koberců.

6. tip, jak se zbavit roztočů: uklízejte „namokro“

Jde-li o úklid, účinnější je mokrý stěr. Při luxování je vhodné používat kvalitní filtry a sáčky k vysavačům (HEPA filtry a mikrofiltry), po vysávání a při něm větrejte.