1. krok: počkejte se psem na místě, třeba ho někdo pozná

Počkejte s pejskem zhruba čtvrthodinku na místě, kde jste ho našli. Možná je majitel jen pomalejší, než jeho čtyřnohý parťák, nebo si odskočil do obchodu a pes se vyvlékl z obojku, aby se vydal sám na vlastní pěst prozkoumat okolí. Mezitím se můžete poptat místních, třeba ho někdo pozná a bude znát i jeho pána.

2. krok: volejte majiteli psa, pokud má známku

Pokud se nikdo k pejskovi nepřihlásí, podívejte se, jestli nemá na obojku známku, patronu nebo jinou schránku s telefonním číslem nebo adresou. Pokud ano, zavolejte majiteli.

3. krok: běžte na policii nebo veterinu

Nemá-li u sebe pejsek nic, co by jej pomohlo identifikovat, pak máte tyto možnosti. Jestli s vámi půjde sám, zajděte na nejbližší veterinu nebo služebnu Městské policie. Veterinář nebo strážník načte čtečkou číslo mikročipu (pokud ho má) a sdělí ho operátorům Národního registru majitelů zvířat. Operátor pak obratem zprostředkuje kontakt na majitele.

4. krok: buďte obezřetní a psa se nepokoušejte sami chytit

Pokud s vámi hafan nepůjde nebo se tváří nepřátelsky, raději se ho nepokoušejte chytit. V takovém případě zavolejte Městskou policii nebo kontaktujte městský či obecní úřad. Obec má zákonem stanovenou povinnost postarat se o nalezené zvíře. Vždy se ale nejdříve pokuste zjistit identitu nalezeného psa.

5. krok: nahlaste na úřadě, že jste našli psa a že je u vás

Jestliže se rozhodnete, že si pejska necháte do doby, než se případně přihlásí jeho majitel, je vaší zákonnou povinností oznámit obecnímu nebo městskému úřadu, že jste zvíře našli a že je pejsek u vás. Pokud se majitel najde a psa si vezme zpět, pak po něm můžete požadovat náhradu přiměřených nákladů, které vám s péčí o něho vznikly.

6. krok: obraťte se na spolek, který pomáhá pejskům v nouzi

O nálezu je dobré informovat i některý ze spolků, který pomáhá pejskům v nouzi. Například spolek Pes nejvěrnější přítel, kde vám poradí a pomůžou co nejdříve najít majitele nebo pejskovi zajistí dočasnou péči či novou rodinu, aby nemusel do útulku, což je vždy až to nejkrajnější řešení.