Jak je to s těmi léčivými účinky bobkového listu? Výzkumy prokázaly, že po třiceti dnech užívání koncentrovaného bobkového listu, dojde ke snížení hladiny cukru v krvi. Vykazuje také silně protizánětlivé, antibakteriální, antivirotické a antimykotické účinky. Snižuje cholesterol, zlepšuje činnost srdce a jater, podporuje tvorbu žluči. Chrání před plynatosti, čehož se hojně využívá při přípravě luštěnin. Odvar z bobkového listu je velmi dobrý prostředek proti tvorbě lupů.

Co budeme potřebovat

  • sazenici bobkového listu alias vavřínu
  • kvalitní zeminu
  • prostornou nádobu

Jak budeme postupovat

1. krok

Nejprve si vybereme takovou sazenici vavřínu, která má ještě další výhonky. Ty se sice po čase proklubou, když se budeme o rostlinku dobře starat, ale když už pár větviček bokem má, zkrátíme si čas čekání. Rostlina potřebuje světlo, bohatou zálivku a půdu plnou živin - potom opravdu rychle roste, až pět centimetrů za měsíc. Květináč vybereme prostorný, aby se měla rostlina kam rozrůstat. Můžeme si sami vytvořit rostlinu na kmínku, v tomto případě je to opravdu jednoduché i pro úplné začátečníky.

Bobkový list 2
Zdroj: Zdena Nováčková

2. krok

Jak tedy při tvoření kmínku postupovat? Smotáváme jednotlivé proutky bobkového listu do sebe. Před tím, ale musíme větvičku zbavit lístků, které si samozřejmě nasušíme a uschováme, jako koření. Pomáhá při zažívání, štěpí tuky, takže se hodí k tučným pokrmům. Listy necháme jen na vrcholku asi čtyři lístky nad sebou. Rozhodnutí je na každém z nás. Postupem času jednotlivé pruty srostou a vytvoří kmen s korunou. Tvarovat bobkový list můžeme i do keřové podoby. Rychle dorůstá, takže se rychle zahladí i chyby, které způsobíme v začátcích, když stříhneme nepřesně. Je dobré mít čerstvé listy rostliny celoročně při ruce.

Bobkový list 3
Zdroj: Zdena Nováčková

3. krok

Listy můžeme sušit nebo si z nich připravit olej, kterým potom ochucujeme pokrmy. Bobkový olej se také používá k masážím těla nebo ke koupelím, protože zlepšuje revmatické stavy, bolesti kloubů. Pro přípravu oleje potřebujeme přibližně třicet listů bobkového listu a půl litru olivového nebo jiného rostlinného oleje, ve kterém necháme listy vyluhovat přibližně dva týdny, potom scedíme. Uchováváme ve skleněné nádobě v chladu.

Bobkový list 1
Zdroj: istock.com

Prima tip

Našemu organismu prospívá vavřínový čaj. Dva bobkové listy zalijeme šálkem vroucí vody, necháme asi pět minut vyluhovat a scedíme. Pije se vlažný až třikrát denně.